Sosyal Medyanın hayatımıza girişi

Gelişen teknolojinin etkisi hayatımızın birçok alanında etkili olmaya başlamıştır. Hayatımıza giren ve hızla büyüyüp gelişmeye devam eden bilgi işlem teknolojileri ile internet kullanımı artmıştır. İnternet kullanımının getirilerinden biride sosyal medya olmuştur. 

Bu durumdan öncelikle firmalar yararlanmaktadır. Gelişmekte olan bu ağ sayesinde daha fazla müşteri potansiyeli elde etmekle birlikte hizmet anlayışlarına da yenilikler eklemişlerdir. Buna karşılık olarak da tüketiciler internet ağı üzerinden, özellikle sosyal medyalarda firmaların pazarlama faaliyetlerinden daha fazla ve anında haberdar olmaktadırlar.

Teknoloji alanında tüketicilerin %99,9 u artık akıllı telefon, tablet bilgisayar gibi cihazları kullanmaktadırlar. Bu şekilde büyük bir kitleye ulaşan firmalar sosyal medya paylaşımları sayesinde daha fazla tüketiciye ulaşabilmektedirler.

Sosyal Medya Kullanımında Hayatınıza Giren Yenilikler Ve Etkileri Nelerdir?

Sosyal medyanın kullanımı, internet ağının gücü, teknolojik cihazların etkileri ile alışkanlıklarımız değişmektedir. En basiti sabah rutini gazete okuyarak güne başlayanlar, kapılarının önünde ki gazete veya bir büfeden gazete almak durumunda kalmadan internet üzerinden birçok haber alanına ulaşabiliyor ayrıca gazetelerin resmi siteleri üzerinden günlük haberleri okuyabiliyorlar.

Radyo dinlemek isteyenler, TV dizi veya filmini kaçıranlar ve herhangi bir konu da bilgi araştıranlar kısa yoldan akıllı cihazları sayesinde aradıkları her şeye ulaşabilmektedirler. Göründüğü üzere her şeyden önce alışkanlıkları değiştiren akıllı teknolojik cihazlar ve getirileri yaşam insanların yaşam şeklinde gözle görülür bir ölçüde değişiklik oluşturmaktadırlar. 

Öte yandan bu durumu eleştirenler de var elbette. Bir gazeteye dokunarak okumanın keyfini, radyoyu radyo üzerinden dinleme geleneğine bağlı kalanlar ve filmi zamanında izlemeyi sevenler daha akıllı davrandıklarını düşünerek teknolojinin yaptırımlarından uzak kalmayı tercih ediyorlar. 

Elbette oran olarak bakılırsa bu tüketici tipleri azınlıkta kalmaktadır. Peki, sadece olumsuz etkilerimi olur sosyal medyanın diye düşünmeden de edemiyoruz. Akıllı cihazlar aracılığı ile takip ettiğimiz sosyal medya elbette faydalı yönleri ile hayat kurtarabilmektedir. Örneğin, bir kan bağışı için en hızlı etkileşim sosyal medya aracılığı ile kurulabilir. Haberleri takip etme özelliğine sahip birçok kişi zaman bulamadığı için teknolojinin nimetlerinden yararlanabilir. Anlık gelişen bir durum için yemek siparişini online olarak verebilir ve hatta unuttuğunuz bir hediyeyi anında internetten sipariş verebilirsiniz.

Özlediğiniz ama iletişim numaralarını kaybettiğiniz birine sosyal medya aracılığı ile ulaşabilirsiniz. Hizmet alanında firmaların oldukça işine yarayan bu durum tüketicilerin kendilerini takip etme ve yeniliklerden haberdar etme olanağı sağlamaktadır. 

İnsanların artık teknoloji sayesinde kendilerine yeni bir gelir alanı oluşturduklarını da unutmamak gerek. Sadece yayınladıkları videolar sayesinde bile para kazanan ve hatta ek gelir olmaktan daha ileri gidip temel gelir kaynaklarını yine internet üzerinden sağlayan insanlar vardır. Bu kişilerin en fazla yararlandıkları alanlar ise sosyal medyadır.

Tüm bu durumlar düşünüldüğünde anlaşılan o ki önemli olan kim ve ne olduğunuzu unutmadan, insani davranış ve paylaşımların en etkili olanının bire bir temas olduğunu unutmadan hareket ederek sosyal medyayı kullanmakta fayda vardır. 


twitter.com/yasinerofc
instagram.com/slmbenyasin

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.