Büyük Müjde! Sigortası Olmayanlar Emekli Olabilecek...

Büyük Müjde! Sigortası Olmayanlar Emekli Olabilecek...

Hiç sigortası olmayan vatandaşların emekli olmaları bir hayaldi. Ancak yapılan kanuni düzenleme beraberinde sigortası olmayanlara müjde haberi verildi. Henüz tasarı hayata geçmemiş olsa bile eğer geçerse sigortası olmayan vatandaşlar da emeklilik hakkını elde edebilecekler.

Emeklilik, birçok çalışan vatandaşın çalışma hayatı boyunca hayalini kurdukları bir konu. Birçok vatandaş yaşlılık dönemini rahat ve geçim sıkıntısı olmadan geçirmek adına emeklilik hakkı elde etmek için uğraşıyor. Bu noktada vatandaşların emeklilik hakkı edebilmeleri için sigortalı çalışmaları, hizmet süresini doldurmaları, prim ödemelerimi tamamlamaları ve yaş şartı gibi unsurları yerine getiriyor. Bu noktada hiç sigortası olmayan vatandaşların emekli olmaları bir hayaldi. Ancak yapılan kanuni düzenleme beraberinde sigortası olmayanlara müjde haberi verildi. Henüz tasarı hayata geçmemiş olsa bile eğer geçerse sigortası olmayan vatandaşlar da emeklilik hakkını elde edebilecekler.

Sigortasızlara Emeklilik Hakkı Verilecek!

Hazırlanan yasa tasarısı eğer hayata geçerse sigortası olmayan birçok vatandaş emeklilik hakkı elde edebilecekler. Sigortasızlara emeklilik hakkı için TBMM Bakanlığı’nda sunulmuş olan yasa tasarısının hayata geçmesi bekleniyor. Henüz tam netlik kazanmamış olsa bile ilerleyen aylarda netliğe kavuşacağı düşünüyor. Eğer yasa hayata geçerse gerekli şartları sağlayan 50 yaşını doldurmuş olan kişiler sigortasız olarak emeklilik hakkını elde edebilecekler.

Sigortasızların Emeklilik Hakkını Elde Edebilmek İçin Hangi Şartları Sağlamaları Gerekiyor?

50 yaşını dolduran ve daha önce hiçbir yerde sigortası olmayan vatandaşlar yeni kanun tasarısı hayata geçerse eğer emeklilik hakkını elde edebilecekler. Bu noktada birçok vatandaş konuya ilişkin olarak en çok da sigortasız emeklilik şartları konusunu merak ediyor.

Daha önce hiç sigortalı olarak çalışmayan vatandaşların faydalanabilecekleri bu emeklilik hakkından bunun yanında belirli birtakım şartları da sağlamaları gerekiyor. Vatandaşlar gerekli olan şartları sağladıklarında sigortasız olsalar da emeklilik hakkını elde edebiliyorlar.

Sigortasız emeklilik şartları sağlanan kişiler emeklilik hakkından faydalanarak rahata erebilecekler. Bu noktada vatandaşların sağlamaları gereken ilk şart daha öncesinde hiçbir sigortalı işte çalışmamış olmaları. Eğer kişilerin daha öncesinden SGK kaydı bulunuyorsa da başvurularını gerçekleştirdikleri tarihten itibaren SGK kayıtlarının da bulunmaması gerekiyor.

Henüz yılı belirtilmemiş olan evlilik yaşamının da en az belirtilecek olan tarihte sürdürülüyor olması gerekmektedir. Bu şartların yanında başvuruda bulunacak olan vatandaşların 50 yaşını doldurmuş olmaları, yaşlılık ve malullük maaşı almıyor olmaları ve ayrıca bir gelire tabii olmamaları da gerekli şartlar arasında yer alıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.