Çalışanların Ancak Yüzde 10'u Kıdem Tazminatı Alabiliyor

Çalışanların Ancak Yüzde 10'u Kıdem Tazminatı Alabiliyor

Adana Sanayi Odası (ADASO) Başkanı Zeki Kıvanç, mevcut uygulamada çalışanların ancak yüzde 10'unun kıdem tazminatı alabildiğini anlatırken yasal düzenleme beklediklerini açıkladı.

ADASO Başkanı Zeki Kıvanç, Türkiye'nin yüksek oranlı kıdem tazminatı, işsizlik sigortası ve iş güvencesi tazminatı olan ender ülkelerden birisi olduğunu savundu. Kıvanç, şöyle dedi:

"Ülkemizde uygulanmakta olan kıdem tazminatı oranı OECD ülkeleri ile kıyaslandığında oldukça yüksek seviyede. Bu durum işletmeler açısından ciddi finansal riskler oluşturmaktadır. Bu risklerden kaçınmak isteyenler kıdem tazminatı ödememek adına düşük ücretlerle veya kayıt dışı şekilde işçi çalıştırabiliyor."

"NİYE KARŞI ÇIKILIYOR, ANLAMAKTA ZORLANIYORUZ"

Türkiye'de hak etmesine karşın büyük bir kesimin kıdem tazminatı alamadığını aktaran ADASO Başkanı Kıvanç, şunları kaydetti:

"Elde edilen istatistikler, mevcut durumda kıdem tazminatına hak kazanıp işten ayrılanlardan sadece yüzde 10'luk bir kesimin tazminatını alabildiğini, büyük bir kesimin ise hak etmesine rağmen alamadığını göstermektedir. İşveren olarak çalışanımızın yanındayız ve ancak onlarla var olabileceğimizin farkındayız. Çalışmak, üretmek isteyen her çalışanımızın yanındayız ve hakkını sonuna kadar vermeye hazırız. Bu anlamda kıdem tazminatı fonunun da referandum ertesinde en kısa sürede devreye alınmasını arzu ediyoruz. İşsizlik sigortasında olduğu gibi, işverenler her ay bu fona kıdem tazminatı karşılığı makul oranda ödeme yapmalı, işçiler hak etmeleri durumunda alacakları kıdem tazminatlarını bu fondan tahsil edebilmelidir. Kıdem tazminatı alabilen çalışan oranının yüzde 10'u dahi bulmadığı ülkemizde çalışan kesiminin hangi gerekçelerle buna karşı olduğunu anlamakta zorlanıyoruz."

 

Çalışanların Ancak Yüzde 10'u Kıdem Tazminatı Alabiliyor

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.