10 Bin TL Asgari Ücret! Çalışanlara Müjdeyi Bizzat Bakanlık Verdi!

10 Bin TL Asgari Ücret! Çalışanlara Müjdeyi Bizzat Bakanlık Verdi!

Asgari ücrete yeni zam için harekete geçildi. Yeni asgari maaş 10 bin TL mi olacak? Bakan Bilgin öyle şeyler söyledi ki duyunca şaşıracaksınız. Milyonlarca asgari ücretli aylardır bu maaş zammını bekliyordu. İşte yeni maaş zammının tarihi ve kaç TL ödeneceği...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, bir süredir araştırılan konuya noktayı koydu. Çalışanlara yapılacak asgari ücret zammıyla ilgili güncel gelişmeler meydana geliyor. Özellikle de alım gücünün azaldığı son zamanlarda beklentiler de her geçen gün artmakta. Seçimlerden ötürü zam çalışmaları da hız kazandı. Önce emekli sonra kamu işçisi ve şimdi de sırada asgari ücretlilerin olması bekleniyor.

Bakanlıktan gelen son açıklamada asgari ücret için 500 dolar sınırı kullanılmıştı. Bu sınıra yakın bir ödeme yapılacak ise ortalama yeni maaş 10 bin TL olabilir. Ortalama 1500 TL'lik artış ile yeni asgari ücret kesinleşecek mi merak ediliyor. Konuyla ilgili işverenlerin düşüncesi nedir? İşverenin maliyeti de bu gelişmeyle artmış olacak.

Asgari ücrete yapılacak zam Haziran ayını veya Temmuz'u bulabilir. Bu nedenle ya birkaç gün içerisinde netlik kazanacak ya da bir sonraki aya sarkacak. Henüz konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da değerlendirmesi yer almıyor.

Rekor oranda zamla 2022 yılında asgari ücret 5500 TL olarak belirlenmişti. Temmuz'daki ara zamdan sonra Ocak 2023'te ise 8500 TL'Ye çıkarıldı. Yaklaşık 3000 TL'lik zamma tekabül eden bu maaş artışıyla birlikte Temmuz 2023'te bizleri yüzde kaç zam bekliyor göreceğiz. Asgari ücrette yeni döneme geçiş yapılacak gibi gözüküyor. Maaşlar arttıkça ürünlerin fiyatlarında da benzer oranlarda artış görülmekte. Enflasyon nedeniyle kimi zaman daha fazla zamlı ürünle karşılaşmaktayız.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.