90 bin TL'den Ucuz Dana Tosun Bulmak Zorlaştı! 2023 Kurbanlık Büyükbaş Küçükbaş Fiyatları!

90 bin TL'den Ucuz Dana Tosun Bulmak Zorlaştı! 2023 Kurbanlık Büyükbaş Küçükbaş Fiyatları!

Kurbanlık dana, tosun ve koyun fiyatlarında fiyatlar tavan yaptı. Haziran ayına gelmeden 90 bin TL'den ucuz dana bulmak artık zorlaşıyor. Büyükbaş küçükbaş hayvan seçiminde dikkat edilmesi gerekenler ve hayvan pazarlarındaki kurban fiyat listesi yazımızda...

Kurban Bayramı yaklaştıkça kurban kesecekler fiyatları araştırmaya başlıyor. Özellikle de kasaplardaki et fiyatlarının artması ve piyasada satılacak kurbanın zor bulunması nedeniyle büyük bekleyiş devam etmekte. Kurbanlık dana ve koyun en ucuz kaç TL'den satılıyor?

90 bin TL'den başlayan sağlıklı ve kaliteli dananın fiyatı gittikçe artmakta. 120 bin TL'lere çıkan fiyatından ötürü vatandaşlar gruplar halinde ortak danaya girmeye başladı. Bayram gelmeden bir an önce satın alabilmek ve kurban kesebilmek için hayvan pazarları doldu taştı. 

En ucuz dana fiyatının 90 ila 95 bin TL seviyesinden satıldığı öğrenildi. Koyun fiyatları ise 6 bin TL'den başlamak üzere 13 bin TL'yi gördüğü de oluyor. Bu nedenle seçim yaparken bazı kriterlere dikkat etmeniz gerekecek. Öncelikli olarak sağlam beslenmiş ve hamile kalmamış danalar önceliğiniz olmalı. Bu yüzden dişi yerine erkek hayvanlara bakmalısınız. Dişilerin bir ihtimal gebelik ihtimali olduğu için riske atılmaması şart.

Piyasadaki arz talep dengesine göre fiyatlar bir anda artabiliyor. Bazı hayvan pazarları ise sırf bu yüzden elindeki kurbanlık hayvanları beklemeye aldı. Ne dana ne de koyun bulmak sanıldığı kadar kolay değil. Tosun fiyatları da aldı başını gitti.

Kurban Bayramı 28 Haziran'da başlayacak ve 1 Temmuz'a kadar sürecek. Bu süreye kalmadan erken tarihlerde kurbanlık hayvan bulmanız çok daha önemlidir. Yoksa fiyatlar gittikçe artabilir ya da tam tersi elindeki kurbanlığı satmak isteyenler fiyatları düşürebilir. Ancak bütçeniz yetmiyor ise tek başınıza almak yerine 5,6,7'li gruplar halinde kurbanlık danaya girebilirsiniz. Hisseli şekilde satış yapan marketler de mevcuttur. Sizler yalnızca hisse bedelini ödersiniz ve bu sayede size düşen kurban payını rahatlıkla alabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.