Asgari Ücret İle İlgili Uzman İsimden Bomba İddia! Erdoğan Devreye Girdi..

Asgari Ücret İle İlgili Uzman İsimden Bomba İddia! Erdoğan Devreye Girdi..

Asgari ücretin artırılmasına ilişkin müzakereler tüm hızıyla devam ederken, İslam Memiş zam oranlarına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.Memiş, "Cumhurbaşkanı Erdoğan rakamları biraz artırabilir. Halkın bundan beklentisi var dedi. detaylar haberimizde..

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun ikinci toplantısı 14 Aralık'ta gerçekleştirilecek. Toplantıda masaya ekonomik veri ve raporlar paylaşılacak. Asgari ücret pazarlığı tüm hızıyla sürerken, kamuoyunda da büyük bir beklenti var.

Katıldığı yayında asgari ücret zammıyla ilgili açıklamalarda bulunan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş "Haziran ayında 7250-7500 TL arasında asgari ücret tahminim vardı, ancak haziran ayından bugüne geçen sürede ekonomik gelişmeler ve enflasyon tekrar yeni bir güncellemeyi gündemde getirdi. Asgari ücret 8 bin TL veya üzerindeki rakamlar olabilir. STK'lar 7785 TL gibi rakamlar açıklasa da, Sayın Cumhurbaşkanımız noktalayacağı bir süreç olacaktır. Cumhurbaşkanımızın özellikle 'Biz vatandaşımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz' sözü var" ifadelerini kullandı.

Vatandaşlarda 'Komisyonda belirlenecek rakamı Cumhurbaşkanı Erdoğan yukarı çekecektir' beklentisi olduğunu söyleyen Memiş, "Vatandaşlar her zaman Sayın Cumhurbaşkanından verilen rakamın üstüne bir rakam açıklamasını bekliyor. Ama bir yanda maliyet artışları, işverene yükü gibi durumlarda var. Örneğin asgari ücret yüzde 45'lik zamla 8 bin TL belirlendiğinde brüt ücret 9412 TL oluyor. Bunun işverene maliyeti ise 11059 TL. Asgari ücret yüzde 50 zamla 8250 TL olursa işverene maliyeti 11404 TL olur. Buraya dikkat çekmek lazım. İşverene maliyet noktası ve EYT. İkisi aynı zaman denk geldiği için işverene maliyeti ciddi anlamda soru işaretlerini beraberinde getiriyor" dedi.

Aynı yayında konu ile ilgili açıklama yapan Abdulkadir Selvi de, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çalışanlar lehine bir beklenti olduğunu söyleyerek, "Aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan, işverenin bu ücretler karşısında işçi çıkarımı yapmaması için işverene de bir takım kolaylıklar sağlayacaktır. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun takdir ettiği bir rakamın üstünde zam oranı çıkmasını sağlar" yorumunda bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.