Asgari ücrete Yeni Zam Müjdesi Geldi! Asgari Ücret 11.680 TL Oluyor..

Asgari ücrete Yeni Zam Müjdesi Geldi! Asgari Ücret 11.680 TL Oluyor..

Son dönemlerde Türkiye'de yaşanan ekonomik kriz nedeniyle, enflasyon oranlarında yaşanan artışlar vatandaşların alım gücünü olumsuz yönde etkiliyor. Bu durum özellikle asgari ücretli çalışanları daha çok etkiliyor. Bu nedenle, hükümetin asgari ücrete zam yapması tartışmaları gündeme geliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarına göre, temmuz ayında asgari ücrete ara zam yapılacak.

Toplam sigortalarının yüzde 41'i asgari ücretle çalışan 7 milyon 131 bin vatandaş bu durumdan etkilenecektir. Asgari ücret zammı aynı zamanda diğer vatandaşları da etkileyen dolaylı bir faktördür. Asgari ücrete yapılacak ara zamda 6 aylık enflasyon belirleyici olacak. Yüzde 20, 30, 40 üzerinden değerlendirmeler yapılıyor. Bu oranlara göre brüt ve net maaş tutarları da belirlenecektir.

Asgari ücretin artması, çalışma ve sosyal güvenlikte birçok ödeme kaleminin yeniden belirlenmesi anlamına gelir. Bu nedenle, kıdem tazminatı, emzirme yardımı ve en düşük aylık ihbar gibi ödemeler de artacak. Yeni asgari ücretle birlikte hesaplamalar yapılacak ve işten ayrılanlar için hesaplamada yeni asgari ücretin brüt rakamı geçerli olacak.

Asgari ücrete ek zam, genel sağlık sigortalılarından isteğe bağlı sigortalılara, evde tarhana yapan kadınlardan işsizlik sigortası alanlara kadar birçok kişinin maddi durumunu olumlu yönde etkileyecek. Bu nedenle, ara zamın öne alınması, asgari ücretle geçinen vatandaşlar için oldukça önemli bir gelişme olabilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.