Emeklilikte Prim Şartı Düştü! Erken Yaşta Emekliliğin Önü Açıldı ve Başvurular Başladı!

Emeklilikte Prim Şartı Düştü! Erken Yaşta Emekliliğin Önü Açıldı ve Başvurular Başladı!

Emeklilikte prim şartının düşecek olması milyonlarca emekli adayını sevindirdi. Bu gelişmenin hemen ardından yeni emeklilik düzenlemesi nasıl yapılacak merak ediliyor. İşte emekli olma planınız var ise detaylar...

Yeni bir emeklilik reformu planlanıyor ve bu, yaklaşık 1 milyon vatandaşı etkileyecek. Önerilen düzenleme, Bağ-Kur ve SSK'nın emeklilik şartlarını standartlaştırarak, insanların emekli olabileceği yaşı önemli ölçüde öne çekecek. Reform, emeklilik için gereken minimum prim gün sayısını da azaltmayı hedefliyor.

SİGORTA PRİM GÜN ŞARTI DÜŞÜYOR

Şu anda, Bağ-Kur ve SSK arasında emeklilik için gereken prim gün sayısı farklı. Yeni plana göre, bu şart 9 bin günden 7,200 güne düşecek. Özellikle Bağ-Kur sigortalıları ve küçük esnaflar için bu, ciddi bir avantaj olacak.

Mevcut sistemde, farklı prim ödeme şartları nedeniyle Bağ-Kur sigortalıları daha uzun süre çalışmak zorunda kalıyor. Yeni düzenleme, bu kişilere daha erken emekli olma şansı tanıyacak. 1,800 gün daha az prim ödemek, aslında yaklaşık 5 yıl daha erken emekli olunabileceği anlamına geliyor.

Yeni torba yasa tasarısı Meclis'e sunulacak ve bu yasa kabul edildiği takdirde, Bağ-Kur ve SSK arasındaki farklılıklar ortadan kalkacak. Ayrıca, bu yasa taslağı yürürlüğe girdiğinde, yüzde 20 daha yüksek emekli maaşı alma olanağı da sunacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.