Emeklilikte Son Gelişme! EYT Staj ve Çıraklılıktan Emeklilik Bekleyenlere Güzel Haber!

Emeklilikte Son Gelişme! EYT Staj ve Çıraklılıktan Emeklilik Bekleyenlere Güzel Haber!

Emeklilikte son dakika gelişmeleri paylaşılıyor. EYT düzenlemesinden faydalanamayan ve yaştan kaybedenler için bakanlıktan yeni açıklama geldi. Staj ve çıraklılık emekliliği hakkında güncel sigorta prim gelişmeleri...

Emekli adayları, staj ve çıraklık zaman dilimlerinin sigorta primi olarak sayılmamasından ötürü emekli olabiliyor. Binlerce vatandaşın merak etmiş olduğu ve sonuca kavuşturulmasını istediği bu sorun hakkında bakanlıktan açıklama geldi.

Hali hazırda staj sigortası ile primler bir tutulmuyor. Bu nedenle emekli olmak isteyenlerin staj veya çıraklık sigortalarını dahil etmeden hesaplama yapması gerekecek. SGK'nın da bu yönde bir adımı bulunmamakta. Emeklilik için atılan adımlarla birlikte EYT düzenlemesi Meclis'ten geçmişti. Bu gelişme, milyonlarca EYT'linin önünü açsa da herkes bundan tam anlamıyla yararlanamadı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, staj mağdurlarının sosyal medyada ve çeşitli platformlarda hak arayışlarını sürdürmesine ilişkin önemli bir açıklama yaptı:
"Staj mağduru diye bir kavram doğru değil. Primini yatırmamış kişiler primini yatırmadan emekli olabilir mi, patronları kim? Kendi adlarına sigorta primi yatıracak olan ismi bize bildirsinler, onları tespit edelim, primlerini yatırsınlar. Siz kendi iş verenlerinize sorun, staj için gelen çocuklar için prim yatırırsanız staja alır mısınız. Staj bir eğitimdir, bu durumu siz de yaşamışsınızdır. Kavramları doğru kullanın"

Söz konusu açıklama sonrasında staj mağduriyetinin resmi makamlar tarafından kabul görmediği ve çırak staj sigortasının EYT kapsamına alınmayacağı netleşti. Ancak bu durumun ileride değişip değişmeyeceği konusunda kesin bir ifadeye yer veremiyoruz.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.