Erdoğan Hızlı Davrandı! Haziran'da Asgari Ücrete Zam! Komisyon Toplanma Kararı Aldı!

Erdoğan Hızlı Davrandı! Haziran'da Asgari Ücrete Zam! Komisyon Toplanma Kararı Aldı!

Erdoğan, asgari ücretliye yeni müjdeleri vermeye hazırlanıyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yapacağı toplantı sonrasında Haziran ayı için kararını verecek. Maaş pazarlığı kaç TL'den başlayacak belli oldu.

Haziran ayı itibarıyla asgari ücret başta olmak üzere, sosyal destek ödemeleri ve diğer maaşlarla ilgili adım atılması bekleniyor. Bu bağlamda ilk adım Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun toplanmasıyla beraber 8500 TL net maaş alan çalışanlarla ilgili olacak. Bununla birlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da vatandaşların enflasyon altında ezilmemesi ve alım gücünün düşmemesi adına talimatlar verdiği gelen bilgiler arasında. Bu nedenle asgari ücrete yeni zam için hazırlıklar en kısa sürede tamamlanacak. Peki maaş yüzde kaç oranında artacak?

En Düşük 10.200 TL İstenecek!

Asgari ücrette beklenti, en düşük 10.200 TL olmak üzere şekillenecek gibi gözüküyor. Sendikaların beklentileri bu yönde. Nedeni ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in yapmış olduğu açıklamalarla bağlantılı. 500 doların alt sınır olarak belirlenebilmesi, pazarlıkta asgari ücretliler için önemli bir kapı açacak. Bakan Bilgin, daha önce yaptığı açıklamada 500 dolara yakın bir asgari ücretin belirlenebilmesi adına çalışmalar gerçekleştirileceği yönünde cümleler kurmuştu. Buna bağlı olarak milyonlarca çalışanın beklentisi de bu yöne doğru kaydı.

Haziran'da Zam Geliyor!

Asgari maaş alanlar için Haziran ayında %25 ila %30 ortalama arasında zam gelebilir. Bu da asgari ücretin 10.200 TL ila 11 bin TL arasında olacağını gösteriyor. Ancak Mayıs ayı enflasyon rakamları henüz açıklanmadığı için net bir şey ifade etmek de doğru olmayacaktır. Bakanlığın yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayı ile de en düşük maaşın artırılması için önemli bir çalışma yürütülecek. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun yapacağı açıklama da ayrı bir detay olarak karşımıza çıkacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.