Kimse İhtimal Vermemişti! Asgari Ücrete Rekor Oranda Zam Gelecek! Yeni Maaş 13 Bin TL Olacak Deniyor!

Kimse İhtimal Vermemişti! Asgari Ücrete Rekor Oranda Zam Gelecek! Yeni Maaş 13 Bin TL Olacak Deniyor!

Asgari ücret ödemelerinde rekor zam için adım atılacak mı? Yeni asgari maaşın 13 bin TL olacağı yönünde açıklamalar geliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın resmi duyurusu ile daha fazla netlik kazanılabilir. Asgari ücreti etkileyecek zam faktörleri tek tek masaya yatırıldı.

Asgari ücretteki son durum sıklıkla araştırılıyor. Çünkü milyonlarca asgari ücretli çalışan, alım güçlerinin düşmesinden ötürü maddi açıdan sıkıntı yaşayabilmekte. Buna bir son verilmesi adına hükümet çalışmalarının ortaya çıkmalarını beklemekteler. Son olarak yılbaşından itibaren 8500 TL olması kararlaştırılan asgari maaşta son durum nedir? Asgari ücretlilere ne kadarlık ödeme yapılacağı merak konusu haline geldi. Bu konuda hükümetin zam çalışmaları devam ediyor mu?

Asgari ücretli çalışanların TÜİK verilerine göre yeni bir zam alması gündeme gelmekte. Enflasyona göre hareket edilir ise Temmuz'a kadar ortalama %20 ila %25 bandında bir zam yapılabilir. Ancak geçtiğimiz aylardaki zamlar da göz önünde bulundurulur ise bu zam oranı refah payı ile verilecektir. 

Yeni maaş için ortaya 13 bin TL gibi iddialı bir miktar atıldı. Henüz netlik sağlanmasa da çeşitli kaynaklardan gelen iddialara göre ciddi oranda bir beklenti oluştu. Milyonlarca çalışan, ödemelerin ne zaman hesaba geçeceği konusunda sorularını soruyor. Sosyal medyada asgari ücret zammı için çeşitli değerlendirmeler dahi yapılmakta. Ancak geçtiğimiz yıl Temmuz ayında yapılan bu düzenlemelerin bu sene hangi ayda gerçekleşeceği belirsizliğini korumakta.

Haziran ayında bayram öncesinde milyonlarca çalışan için müjdeli haber verilebilir. Asgari ücretin 13 bin TL olması durumunda işverene olan etkisi de tartışılacak. Bu nedenle zam yapılırken hem çalışan hem de işveren düşünülüyor. Bir çalışanın işverene olan maliyetinin 15 - 16 bin TL civarında olması ise işsizliği nasıl etkiler onu da zamanla göreceğiz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.