MEB Sınavları Kaldırdığını Açıkladı! Öğrenciler Sınav Yerine Bakın Neye Göre Sınıfı Geçecek!

MEB Sınavları Kaldırdığını Açıkladı! Öğrenciler Sınav Yerine Bakın Neye Göre Sınıfı Geçecek!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ilkokulda okuyan öğrenciler için sınav haberini verdi. Artık sınav yapılmayacak. Öğrenciler sınav olmadan sınıf geçecek. Eğitim sistemi iyice değişiyor. İşte MEB'in yapmış olduğu yeni değişiklikler...

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yürürlüğe konan yeni 'Ölçme Değerlendirme Yönetmeliği', gelecek eğitim-öğretim yılı için bir dizi sınav reformunu beraberinde getiriyor. Yeni düzenlemelerle, ortaokul ve liselerde yapılacak yazılı sınavlar artık ülke genelinde belirlenen spesifik tarihlerde ve ortak bir formatla uygulanacak. Bu, şu anlama geliyor: Aynı sınıf seviyesindeki öğrenciler, farklı okullarda veya şubelerde olsalar bile, aynı soruları aynı anda çözecekler.

Yazılı Sınav Yerine Uygulamalı Sınav Devrede

Öğrencilerin dil becerilerini daha kapsamlı bir şekilde ölçebilmek adına, Türkçe ve yabancı dil dersleri için farklı bir yaklaşım benimseniyor. Sınavlar artık sadece yazılı değil, uygulamalı bir formatı da içerecek. Bu, dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerini ayrı ayrı değerlendirecek. Mesleki eğitim okullarında bu tür ortak sınavlar yapılmayacak ve sınav tarihleri bu kurumlar tarafından bağımsız olarak belirlenecek.

İki Yılda Bir Türkçe Beceri Sınavı

Yeni düzenlemelerle, ilkokullarda yazılı sınav pratiği tamamen ortadan kalkacak. İlkokul öğrencilerinin akademik ve sosyal gelişimleri, artık öğretmenler tarafından farklı değerlendirme yöntemleri ile takip edilecek. Türkçe dil becerileri için özel olarak iki yılda bir uygulanacak sınavlar, çocukların dil gelişimini izlemek için bir araç olacak.

ABİDE Sınavı Duyuruldu

Yeni eğitim modelinin bir diğer önemli özelliği ise 'ABİDE' sınavları. Bu sınavlar, öğrencilerin akademik başarısını iki yılda bir değerlendirmeyi amaçlıyor ve belirlenen okullarda yapılacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.