Seçimin İkinci Tura Kaldı! Dolar Fiyatı Yükselişe Geçti!

Seçimin İkinci Tura Kaldı! Dolar Fiyatı Yükselişe Geçti!

Türkiye'deki seçimlerin ardından Cumhurbaşkanının belirsizliği ve yeniden seçime gidilecek olması, Dolar kurunda yükselişe neden oldu. Küresel piyasalar da etkilendi.

Türkiye'de 14 Mayıs'ta gerçekleşen seçimlerin ardından Cumhurbaşkanının netleşmemesi ve yeniden seçime gidilecek olması, dolar kurunda hareketliliğe neden oldu. İşte seçim sonrası döviz kurunda yaşanan son durumun detayları...

Seçim sonuçları açıklanmadan önce, seçim sonuçlarındaki belirsizlikle birlikte dolar kurunda dalgalanmalar başladı. Piyasaların kapalı olduğu saatlerde dolar kuru hızla yükseldi ve son iki ayın zirvesine çıkarak 19,70 TL seviyesine ulaştı.

DOLAR YÜKSELİŞE GEÇTİ

15 Mayıs sabahı, dolar kurunda ise 19,60 TL seviyesinden işlemler gerçekleşti. Cuma gününe göre %0,27'lik bir yükseliş kaydedildi. Euro ise bir önceki kapanışa göre %1'in üzerinde düşüş yaşadı ve 15 Mayıs sabahı 21,39 TL seviyesinden işlem gördü.

Seçim sonrası Türkiye'nin kredi risk primi yükseldi ve geçtiğimiz hafta 500 puanın altına gerileme kaydeden Türkiye, risk büyümesiyle karşı karşıya kaldı. Bankalardaki dolar ise geçtiğimiz hafta Perşembe günü 22 TL'yi görmüştü. Yeni işlem gününde ise öğle saatlerine doğru 19,58 TL seviyesine geriledi.

Küresel piyasalarda ise Amerika'da Federal Reserve (FED) beklentileri, faiz politikaları ve bankaların risk durumları da dolar kurunu etkiledi. Özellikle Amerika'da açıklanan enflasyon verileri altın kurundaki hareketlilikle birlikte dikkat çekti.

Bankalardaki döviz alış ve satış makas farkı da 2,5 TL'yi aştı. Seçim sonrası döviz kurundaki yükseliş, makas farkını artırdı.

Seçim sonuçlarındaki belirsizlik ve küresel etkenlerle birlikte dolar kurunda yaşanan yükseliş ve dalgalanma, riskleri artırdı. Piyasalar yakından takip edilmeye devam ediyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.