Ticaret Bakanlığı adet ve gramaj hilesine karşı harekete geçti

Ticaret Bakanlığı adet ve gramaj hilesine karşı harekete geçti

Temel ihtiyaç maddeleri ve gıda ürünlerinin üreticisi olan firmalara Ticaret Bakanlığı adedi ya da gramajı azaltılmasına rağmen fiyatı değiştirmeden gizli zam yapılan ürünlere karşı denetimlerini sıkılaştırdı.

Temel ihtiyaç maddeleri ve gıda ürünlerinin üreticisi olan firmalara Ticaret Bakanlığı adedi ya da gramajı azaltılmasına rağmen fiyatı değiştirmeden gizli zam yapılan ürünlere karşı denetimlerini sıkılaştırdı. Hem Ticaret Bakanlığına gelen ihbarlar hem de yapılan denetlemeler sonucunda ürünlerin adet, gramaj ve ağırlık ölçülerinin azaltılmasına rağmen ürünlerin satış fiyatının değişmediği tespit edildi. Satış fiyatının  değişmesinden dolayı tüketiciler ürünlerde oluşan bu değişikliği fark edemedi ama yapılan denetimler sonucunda ürünlere gizli bir zam yapıldığı ortaya çıktı. Yapılan bu zamlarla vatandaşlar büyük bir mağduriyet yaşarken Ticaret Bakanlığı denetimlerin sıkılaşması adına bir adım attı. 

81 Ticaret İl Müdürlüklerine talimat verildi 

Genellikle temel ihtiyaç maddeleri ve gıda ürünlerine yapılan adet ve gramajı azaltarak etiket fiyatını değiştirmeden yapılan bu gizli zamdan ve kazançtan tüketicileri korumak amacıyla ülke çapında denetimlerin sıkılaşması için 81 ilin Ticaret Müdürlüklerine talimat verildi. 

Temel ihtiyaç maddeleri ve gıda ürünlerini piyasaya sunan firmaların üyesi olduğu sivil toplum ve meslek kuruluşlarına  üyelerinin yasal düzenlemelere uymasını aksi takdirde idari yaptırım uygulanabileceği konusunda yazılı uyarı gönderilmiştir. 

Farkındalık yaratmak önemlidir 

Gizli zam yapılan ürünlerde mağduriyetin önüne geçmek adına tüketicilerin, satın alacakları ürünlerin ambalajlarını ve etiketlerini dikkatli bir şekilde incelemeleri konusunda farkındalık yaratmak önemlidir. İncelenen ürünlerde vatandaşların herhangi bir yanıltıcı ambalaj ile karşılaşmaları durumunda bu ürünleri Reklam Kurulu ya da Ticaret İl Müdürlüklerine şikayet etmeleri gerekmektedir. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.