Mazot Ve Gübre Desteği Alacaklar Dikkat! Bu Kişiler Nakit Olarak Alabilecek..

Mazot Ve Gübre Desteği Alacaklar Dikkat! Bu Kişiler Nakit Olarak Alabilecek..

Çiftçilerimize devletimizin verdiği yardımlardan biri olan mazot ve gübre destekleri ile ilgili kritik bir gelişme yaşandı. Mazot ve gübre desteklerinin nakit olarak verilebileceği öğrenildi. Peki mazot ve gübre desteğini kimler nakit olarak alabilir ?

Mazot ve gübre destekleri bu yıl çiftçilerimizin Ziraat Bankası kartlarına aktarılmış ve bu destekler ise sadece mazot ve gübre alımlarında kullanılabilmişti. Ama yeni yaşanan bir gelişmeyle bazı vatandaşlarımız bu destekleri nakit olarak alabilecek. 

Peki mazot ve gübre desteğini kimler, nasıl nakit olarak alabilir ?

Konuyla ilgili resmi yazı paylaşıldı;

 

"2022 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemeler ve 2023 Yılında Uygulanacak Sertifikalı Tohum Kullanım Desteğine İlişkin Karar"da değişikliğe gidildi.

Buna göre, 6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle zarar gören ve afet bölgesi ilan edilen illerde Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı çiftçiler için 2022 üretim yılı mazot ve gübre destekleme ödemeleri nakdi olarak yapılacak.

Tüm illerimizde bu tebliğe konu üretim yılına esas ÇKS ve destekleme müracaatlarını tamamladıktan sonra vefat eden çiftçilerin Ziraat Bankasında bulunan hesaplarına mazot ve gübre alımında kullanılmak üzere tanımlanan destekleme tutarları, Ziraat Bankasına başvurmaları halinde mirasçılarına nakit olarak ödenecek.

Kararla havza bazlı fark ödeme desteğine ilişkin de değişikliğe gidildi. Bu kapsamda, söz konusu destek kütlü pamukta kilogram başına 110 kuruştan 160 kuruşa, yağlık ayçiçeğinde 50 kuruştan 70 kuruşa yükseltildi.

Ayrıca, "Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli Listesi" de düzenlendi. Afyonkarahisar-Başmakçı, Kastamonu-Daday, Kastamonu-Devrekani, Kastamonu-merkez, Kastamonu-Seydiler, Kastamonu-Taşköprü, Kırıkkale-Balışeyh, Kırıkkale-Keskin, Konya-Ahırlı, Konya-Halkapınar, Niğde-Ulukışla, Samsun-Alaçam, Samsun-Asarcık, Samsun-Bafra, Samsun-Havza, Samsun-Salıpazarı ve Samsun-Vezirköprü havzalarında desteklenen ürünlere eklemeler yapıldı.

Kaynak: www.tarimorman.gov.tr

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.