AB, Türkiye'de devam eden yangınlarla mücadele için yangın söndürme uçağı gönderecek

AB, Türkiye'de devam eden yangınlarla mücadele için yangın söndürme uçağı gönderecek

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Türkiye’de devam eden yangınlarla mücadeleye destek olmak için 3 yangın uçağı gönderecek. Bunun yanı sıra son gelen haberlere göre Portekiz’de 3 adet yangın söndürme uçağı göndereceğini açıkladı.

Türkiye’de 28 Temmuz günü birçok şehirde başlayan orman yangınlarıyla mücadele tüm hızıyla devam etmektedir. Son beş günde çıkan 112 yangından 107’sinin Pazar günü itibariyle kontrol altına alınan orman yangınların 5 tanesi hala sürmektedir. Sürmeye devam eden orman yangınlarıyla mücadele zorlaşırken Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Türkiye’ye yangın söndürme uçağı göndereceğini duyurdu. AB Komisyonu tarafından yapılan açıklamada Türkiye’nin AB Sivil Koruma Mekanizmasını harekete geçirdiği, AB Komisyonu’nda acil karşılık olarak Hırvatistan’dan 1 Canadair uçağının, İspanya’dan ise 2 Canadair uçağının gönderileceğini söyledi. Bunun yanı sıra son gelen haberlere göre Portekiz’de 3 adet yangın söndürme uçağı göndereceğini açıkladı. OGM Genel Müdür Yardımcısı Özkan, Hırvatistan ve İspanya’dan gelecek olan uçaklar bu sabah itibariyle çalışmalara katılacağını açıkladı.  

Yapılan açıklamada gönderilecek yangın uçaklarının “rescEU” adlı Avrupa sivil koruma varlıkları içerisinde yer aldığı bildirilirken AB Acil Müdahale Koordinasyon Merkezi’nin Tür makamlarla düzenli olarak temas halinde oldukları açıklandı. AB’nin zor zamanlar geçiren Türkiye ile tam dayanışma içerisinde olduğunu belirten AB Komisyonunun kriz yönetiminden sorumlu üyesi Janez Lenarcic, Türkiye için daha fazla yardım sağlamaya hazır olduklarını belirtti.

Ülkemizde orman yangınlarıyla mücadele için sosyal medya üzerinden Global Call sloganı ile çağrı başlatılmasıyla kısa sürede ülkemizde meydana gelen yangınlar gündem oldu. #helpturkey etiketiyle başlatılan çağrıda 60 ayrı lokasyonda yangının sürdüğü ve yangın söndürme uçaklarına ihtiyaç olduğu duyuruldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.