Darphaneden Flaş 50 Kuruş ve 1 TL  Kararı! Artık 5 Kuruş, 10 Kuruş, 50 Kuruş ve 1 TL..

Darphaneden Flaş 50 Kuruş ve 1 TL Kararı! Artık 5 Kuruş, 10 Kuruş, 50 Kuruş ve 1 TL..

Darphaneden resmi açıklama geldi! Cüzdanlarda 25, 50 kuruşu ve 1 TL olanlar bu madeni paralar artık. Türkiye, yükselen enflasyon oranıyla birlikte son dönemde zorlu bir ekonomik sınav verirken döviz kurundaki makas aralığı da can yakmaya başlamıştı. Türk Lirası, diğer ülkelerin para birimleri karşısında hızla değer kaybederken madeni paraların basım maliyeti de tartışma konusu olmuştu.

Hem Türkiye'de hem de dünyada yaşanan ekonomik dalgalanma, değerli emtiaların fiyatlarında rekor artışlara neden olmuştu.

Koronavirüs salgını dünya genelinde makro ekonomik göstergelerde bozulmalara neden olurken, arz ve talep dengesindeki bozulmalar büyük bir küresel krize yol açmıştı. Bu durum, özellikle değerli madenlerde aşırı bir değerlenme yaşanmasına ve madeni paraların basım maliyetlerinin değerini aşmasına sebep oldu.

Darphane, Türk Lirası'ndaki değer kaybı ve madeni paraların basım maliyetindeki artışın ardından devrim niteliğinde bir kararla önemli adımlar atmaya karar verdi. Yapılan yeni karar kapsamında, maliyetleri düşürmek amacıyla 1 TL ve 50 kuruş madeni paralarının ağırlıkları azaltıldı. Bu kararın sonucunda madeni paraların kalınlıkları yarım milimetre inceltilirken, üretimde %30 tasarruf sağlanacağı belirtildi.

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından alınan karar kapsamında, bakır, çinko ve nikelin oranları değiştirildi ve aynı zamanda madeni paranın kalınlığı da inceltilmiştir. Bu değişikliklerin, madeni paraların basım maliyetlerinde önemli ölçüde tasarruf sağlayacağı ve ekonomik sıkıntıların bir nebze hafifleyeceği öngörülmektedir.

Darphaneden yapılan açıklamada, bu adımların ülke ekonomisine ve vatandaşların günlük hayatına olumlu katkılar sağlamayı hedeflediği vurgulanmıştır. Aynı zamanda, cüzdanlarda bulunan 25, 50 kuruş ve 1 TL madeni paralarının mevcut stoklarının kullanıma devam edileceği belirtilmiştir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum