Mayıs Ayı  Zamlı Destek Ödemeleri Hesapta! Bakanlık Kaç TL Ödeme Yapıyor Belli Oldu!

Mayıs Ayı Zamlı Destek Ödemeleri Hesapta! Bakanlık Kaç TL Ödeme Yapıyor Belli Oldu!

Bakanlık yardıma muhtaç olanlara zamlı ödeme yapmayı sürdürüyor. Mayıs ayında başlayan destek ödemesi için başvuru şartları belli oldu. Güncel olarak kaç TL sosyal yardım ödemesi alınacağı da açıklandı.

Bakanlığın sağladığı sosyal destek ödemelerinde zam gelişmesi yaşanmıştı. Güncel olarak 2023 yılı itibarıyla vatandaşlara kaç TL ödeneceği belli oldu. Üstelik sosyal yardıma muhtaç olan vatandaşlarda aranan şartlara da değineceğiz. Gündemdeki sosyal desteklere dair detaylar yazımızda...

Evde Bakım Maaşı Kaç TL? (MAYIS 2023)

Evde bakım maaşı, bu ay 4336 TL olarak ödenecek. Yardım kapsamında verilecek bu tutar için belirli şartların karşılanması bekleniyor. Son yapılan zamla birlikte, ödemelerde ortalama 1000 TL'lik bir artış meydana gelmişti.

Evde Bakım Maaşı Şartları

Bakıma muhtaç olmak: Evde bakım maaşı programından yararlanmak için öncelikle bakıma muhtaç olunması gerekmektedir. Bakıma muhtaç olma durumu, yaşlılık, engellilik veya kronik bir hastalık gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Bakıma muhtaçlık durumu, sağlık kurulu raporu ile belgelendirilmelidir.

Evde bakım hizmeti almak: Evde bakım maaşı programından yararlanmak için, bakıma muhtaç olan kişinin evinde bakım hizmeti alması gerekmektedir. Bu hizmeti, bakıma muhtaç kişinin yakınları veya başka bir kişi üstlenebilir.

Bakımı üstlenecek kişinin koşulları: Evde bakım hizmetini üstlenecek kişinin 18 yaşını doldurmuş olması, evde bakım yapacak yeteneğe sahip olması, sigortalı veya sigortasız çalışmıyor olması, öğrenci olmaması ve başka bir sosyal yardım programından yararlanmıyor olması gibi koşulları sağlaması gerekmektedir.

Aile geliri: Evde bakım maaşı alınabilmesi için aile geliri belirli bir düzeyin altında olmalıdır. Aile gelirinin belirlenmesinde, bakıma muhtaç kişinin bakımını üstlenen kişinin geliri de dikkate alınır.

Başvuru süreci: Evde bakım maaşı almak için başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru, Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri veya Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılabilmektedir.

Evde Bakım Aylığı Ne Zaman Ödenecek?

Evde bakım aylığının Mayıs'ın 15 'inden başlayarak 31'ine kadar ödenmesi bekleniyor. Bu gelişme çerçevesinde ödemeler en kısa sürede hesaba yatırılacaktır. 10 gün sonra hesaplarınızı kontrol etmeye başlayabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.