SGK Duyurdu! 49-50-51-52 Yaşlara Emeklilik Geldi! Emeklilik İçin Basit 2 Formül Açıklandı!

SGK Duyurdu! 49-50-51-52 Yaşlara Emeklilik Geldi! Emeklilik İçin Basit 2 Formül Açıklandı!

SGK, emeklilik yaşını geriye çekmek isteyenler için yeni bir fırsat sunuyor. Kadınlar ve erkekler için farklılık gösteren bu fırsatlar sayesinde, emeklilik yaşınızı 6 sene öne çekmek mümkün olabilir. İşte, 49-50-51-52 yaşla erken emeklilik için dikkat etmeniz gerekenler...

Erken emeklilik için dikkate almanız gereken 2 önemli şart bulunuyor. İlk şart, askerlik borçlanmasıdır. Erkekler için askerlik borçlanması, kadınlar için ise doğum borçlanması olarak karşımıza çıkıyor. Bu borçlanmalar sayesinde emeklilik yaşınızı geri çekebilirsiniz. Ancak, bu şartlara dikkat etmek gerekmektedir.

İlk şart olan askerlik borçlanması için sigorta giriş tarihinizin askerlik süresinden önce olması gerekmektedir. Eğer bu durumu sağlıyorsanız, işe girdiğiniz tarihten askerlik süresi boyunca geriye doğru olan süreyi borçlanarak emeklilik yaşınızı öne çekebilirsiniz. Hatta bazı durumlarda 1 gün bile borçlanma, 1 yıl erken emeklilik imkânı sağlayabilmektedir. Ancak, sigorta giriş tarihinden sonra askerliğini yapanlar için bu imkân geçerli değildir.

İkinci şart ise eksik prim durumudur. Eğer primleriniz eksikse, bu eksiklikleri tamamlayarak yine erken emeklilik imkânına sahip olabilirsiniz. Yedek subay olarak askerlik yapanlar ise sadece yedek subay okullarında geçen süreyi borçlanma imkânına sahiptir.

Diğer bir yol ise doğum borçlanmasıdır. Kadınlar, doğum yaptıkları her çocuk için 2 yıl borçlanarak emeklilik yaşını geri çekebilirler.

Erken emeklilik için askerlik ve doğum borçlanması gibi fırsatlar bulunmaktadır. Ancak, bu borçlanmaları yapmadan önce SGK tarafından açıklanan şartları detaylı bir şekilde incelemeniz ve eksik primleri tamamlamanız gerekmektedir. Bu sayede emeklilik yaşınızı geri çekme imkânına sahip olabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.