MHP'li Kalaycı: Bu Şekilde Adalet Olmaz

MHP'li Kalaycı: Bu Şekilde Adalet Olmaz

MHP'li Kalaycı: Bu Şekilde Adalet OlmazAsgari ücretten verginin kaldırılmasına ilişkin yasa teklifinin görüşmelerine mecliste başlanırken, düzenlemenin kapsamının genişletilmesi için de düğmeye basıldı. Meclis kulislerinde vergi düzenlemesinin kapsamının genişletlecileği ifade ediliyor.

Asgari ücretten verginin kaldırılmasına ilişkin yasa teklifinin görüşmelerine mecliste başlanırken, düzenlemenin kapsamının genişletilmesi için de düğmeye basıldı.  Meclis kulislerinde vergi düzenlemesinin kapsamının genişletlecileği ifade ediliyor. Meclis genel kurulunda bu hafta görüşülecek yasa teklifine madde ihdası yapılarak, vergi muafiyetini genişletilecek….

Asgari ücretten gelir ve damga vergisinin kaldırılmasını da öngören yasa teklifi meclis’te görüşülmeye başlandı.

vergi muafiyetinin sadece asgari ücretle çalışanlarla sınırlı kalması tepkilere de neden oldu.

Gelen tepkiler üzerine hükümet, vergi muafiyetinin kapsamının genişletilmesi için düğmeye bastı…

Meclis kulislerinde hareketlendiren iddiaya göre, hükümet asgari ücretten vergi muafiyetinin kapsamını genişletmek için çalışmalara başladı.

Buna göre, asgari ücretin üzerinde çalışanların da belirli orandaki maaşlarının vergi dışında tutulması için çalışmalar yürütüldüğü öğrenildi.

Öte yandan asgari ücrete vergi muafiyeti getiren yasa teklifinin plan ve bütçe komisyonu görüşmeleri sırasında söz alan mhp genel başkan yardımcısı mustafa kalaycı, düzenlemeye yönelik değerlendirmede bulundu…

Asgari ücretin vergi dışı bırakılmasının tarihi bir reform olduğunu belirten kalaycı, düzenlemenin eksiklerinin de olduğunu söyledi.

Kalaycı şunları söyledi:

"Sadece Asgari Ücretli Olmaz"

“Sadece asgari ücreti vergi dışı bırakmamızın birçok sorunu beraberinde getireceğini düşünüyoruz. Nedir bunlar? Bir, vergi adaletsizliğine yol açacak yani çalışanlar arasında dahi vergileme farklılığına yol açacak. İkincisi, kayıt dışılığı teşvik edecek yani biz yaptığımız düzenlemeyle işverenleri bir anlamda kayıt dışılığa sevk edeceğiz. Şöyle, yani “kayıt dışılık” derken sadece çalıştığı işçiyi göstermeme değil, ücreti eksik bildirme yani asgari ücret üzerinde bildirme gibi bir konuya işvereni zorlamış olacağız.”

 

Kalaycı, fazla mesai konusunda da düzenlemenin belirsizliğe yol açacağını söyledi.

Fazla Mesai Vurgusu

“Mesela, fazla mesai almanın bir anlamı kalmayacak çünkü vergileneceği için bu defa o vergi dışı olma imkânı ortadan kalkacak, benzer ödemelerde de aynı durum söz konusu olacak. Yine, en önemli konulardan birisi çok büyük bir karmaşaya yol açacak yani bunun takibinde gerçekten hem sgk açısından hem işveren açısından çok büyük zorluklar olacak. Dolayısıyla, biz çalışanların ücretinin asgari ücret kadar kısmının vergi dışı bırakılması görüşündeyiz, bu zaten bizim seçim beyannamemizde de yer verdiğimiz bir görüş.”

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.