PKK cenazesinde gözyaşı döken CHP’li Sezgin Tanrıkulu’na yargı kıyağı

PKK cenazesinde gözyaşı döken CHP’li Sezgin Tanrıkulu’na yargı kıyağı

Ağrı Doğubeyazıt’ta PKK’lı teröristler tarafından şehit edilen AK Partili sandık müşahidi Mevlüt Bengi’yle ilgili paylaşım yaparak sorumluluğu hükümete yıkan PKK sevici CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’na tepki gösteren Ziraat Mühendisi Hatice Olgun, İstanbul 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nce 7 ay 15 gün adli para cezasına çarptırıldı.

PKK’lı teröristler tarafından şehit edilen AK Partili sandık müşahidi Mevlüt Bengi’yle ilgili paylaşım yaparak sorumluluğu hükümete yıkan CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’na tepki gösteren Ziraat Mühendisi Hatice Olgun’a mahkemeden şok ceza.

PKK’cı Tanrıkulu’na tepki göstermek suç oldu!

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde AK Parti sandık müşahidi olan Mevlüt Bengi’nin 26 Haziran 2018’de terör örgütü PKK tarafından katledilmesini fırsata çevirerek saldırının sorumluluğunu hükümete mâl etmeye kalkışan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Bu vahşeti faili meçhul bırakmamak hükümetin görevidir” şeklinde Twitter paylaşımı yaptı.

 PKK’lılar lehine açıklamaları ile bilinen, terörist cenazelerinde boy gösteren Tanrıkulu’nun bu paylaşımına birçok vatansever tepki gösterdi. CHP’li Tanrıkulu’nun paylaşımına sitem eden Mühendis Hatice Olgun da, “Ne faili meçhulü! Seninkiler yaptı, yapıyor bu alçaklığı. Az yüzünüz kızarsın, kravatlı militanlar” yorumunu yaptı.  Terör örgütü uzantıları için her fırsatta “ifade özgürlüğü”nden bahseden Sezgin Tanrıkulu, mühendis Olgun’un yorumunu hazmedemeyerek mahkemeye suç duyurusunda bulundu.

Militan sözünün neresi suç?

İstanbul 10. Asliye Ceza Mahkemesi 06/03/2020 tarih, 2020/238 No’lu kararında Hatice Olgun’u 7 ay 15 gün adli para cezasına çarptırdığı belirlendi. 2 yılın altında verilen cezalarda genellikle uygulanan “Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması” uygulaması, Olgun için işletilmedi.

Hakim Emrah Kayasan’ın, hiçbir sabıka kaydı bulunmayan Olgun aleyhine verdiği kararında, “Sanık hakkında yeniden suç işlemeyeceğine dair olumlu kanaat oluşmadığı”na vurgu yapması da tuhaf karşılandı.

 Toplamda 4 bin 500 TL’lik adli para cezasına çarptırılan Mühendis Olgun, şehidi savunmanın bedelinin ‘ceza’ olmasının şokunu yaşadı. Gazetemiz Akit’e konuşan Hatice Olgun, “Sezgin Tanrıkulu’na sadece militan dedim, bu kelime terörist anlamına gelmiyor. Mahkeme militanın kelime anlamına bile bakmadan bu kavramı hakaret kabul etti. Halbuki TDK’ya göre militan ‘Bir düşüncenin başarı kazanması için savaşan, mücadele eden kimse’ demektir. PKK cenazelerinde boy gösteren Tanrıkulu lehine verilen mahkemenin bu hukuksuz kararına direneceğim” dedi.

‘Sizinkiler’ cezaevinde!

Sezgin Tanrıkulu’nun tıynetinin belli olduğunu ifade eden Olgun, “Tanrıkulu’na hitaben söylediğim ‘sizinkiler öldürdü’ sözünden kasıt, cenazesine gittiği teröristler ve savunduğu HDP’li milletvekilleriydi. O milletvekillerinin birçoğu bugün cezaevinde. Savunduğu HDP’li belediye başkanları bugün terör suçundan cezaevinde. O HDP’lileri cezaevine koyan hukuk sistemi nasıl olur da bana bu sözümden dolayı ceza verir? Üstelik benim hiçbir sabıka kaydım yok. Bu dahi dikkate alınmadı” ifadelerini kullandı.

Hukuki değil ideolojik

Olgun, mahkeme kararında hakimin kendisiyle ilgili ‘Hakkında olumlu kanaat oluşmadığı’na dikkat çekmesine de tepki göstererek, şu sözleri sarf etti: “Mahkeme heyetine karşı hiçbir saygısızlık yapmadığım gibi yazılı ifademde ‘sayın’ ifadesini kullandım. Eminim ki bu karar tamamen ideolojik refleksle verilmiştir. Mahkemenin kararı için itiraz yoluna gideceğim.”

akit

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.