PKK ile Görüşmeye Brüksel’e Koştu

PKK ile Görüşmeye Brüksel’e Koştu

TSK’nın bombalarla darmadağın ettiği Kandil’e gitmeyi göze alamayan terör örgütünün siyasi kanat elemanları Avrupa’da buluşmayı tercih etti

Kahvaltı iptal oldu

Demirtaş, acil olarak Brüksel’e giderken partiden, gazete ve televizyonların Ankara temsilcilerine, “Planladığımız kahvaltıyı, Eş Genel Başkanı’mız Sayın Selahattin Demirtaş’ın programındaki acil bir değişiklik nedeniyle maalesef yakın bir geleceğe ertelemek durumundayız” içerikli mesaj gönderildi.

Oslo’da aynı isimler

Demirtaş, Brüksel’de eski DEP Milletvekilleri Remzi Kartal ve Zübeyir Aydar’ın da aralarında bulunduğu terör örgütü PKK’nın bazı üst düzey isimleriyle görüşecek. Terör örgütünün Avrupa’daki elebaşları olan Kartal ve Aydar, 2008’de Oslo’da yapılan ihanet süreci toplantılarına da katılan isimlerden.  

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş dün tüm toplantılarını iptal ederek, Belçika’nın başkentinde bulunan terör örgütünün elebaşılarından Remzi Kartal ve Zübeyir Aydar’ın yanına gitti.

Terör olaylarının artmasıyla birlikte, terör örgütü PKK’yı Türk Silahlı Kuvvetleri’yle bir tutarak son günlerde “PKK silahlı eylemlerini sona erdirsin, askeri operasyonlara da son verilsin” çağrısı yapan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş “acil” olarak dün Belçika’nın Başkenti Brüksel’e gitti. Demirtaş, HDP’nin diğer Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ile birlikte dün sabah gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle bir araya gelecekti. Ancak sabah saatlerinde katılımcılara “Planladığımız kahvaltıyı, Eş Genel Başkanımız Sayın Selahattin Demirtaş’ın programındaki acil bir değişiklik nedeniyle maalesef yakın bir geleceğe ertelemek durumundayız” içerikli bir mesaj gönderildi.

Sorulara cevap vermedi

THY’ye ait TK-2139 sefer sayılı uçak ile saat 13.05’de Ankara’dan İstanbul’a gelen Selahattin Demirtaş buradan da TK-1939 sefer sayılı uçakla saat 14.50’de Brüksel’e hareket etti. HDP Eşgenel Başkanı Selattin Demirtaş, Atatürk Havalimanı VİP salonunda gelişi sırasında gazetecilerin sorularına cevap vermedi. Demirtaş’ın Brüksel’de terör PKK’nın Avrupa’daki elebaşılarından Remzi Kartal ve Zübeyir Aydar’ın da aralarında olduğu terör örgütünün bazı üst düzey isimleriyle görüşeceği belirtiliyor. Demirtaş’ın önceki gün Financial Times gazetesine verdiği mülakatta sarf ettiği iddia edilen “PKK’nın misilleme yöntemlerinin ’kirli’olduğunu ifade etti” sözleri ise HDP tarafından “sözleri çarpıtıldı” diye yalanlandı. HDP yönetimi, Demirtaş’ın “PKK’nın kirli olduğu” anlamına gelecek sözler sarfetmediği yönünde Financial Times’tan düzeltme yayınlamasını istedi. 

Kartal ve Aydar kimdir?

1991 yılında DEP milletvekili olarak Meclis’e giren Remzi Kartal bu partinin 1994 yılında kapatılmasının hemen ardından tutuklanmamak için yurtdışına kaçtı. Yurt dışındaki diğer DEP’lilerle birleşip PKK’ya destek olmak için çeşitli “DEP ile Dayanışma Bürosu” nu kuran Kartal, ilerleyen yılarda da aynı bölücü faaliyetlerini sürdürdü. PKK liderlerinden Mustafa Karasu, Oslo görüşmeleriyle ilgili geçtiğimiz yıllarda yaptığı açıklamada, Remzi Kartal’ın zaman zaman görüşmelere katıldığını söylemişti. PKK’nın kasası olarak bilinen Zübeyir Aydar ise 14 Ekim 2009’da ABD Hazine Bakanlığı bünyesindeki Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi tarafından özel olarak belirlenmiş uyuşturucu kaçakçısı olarak ilan edildi. Haziran 2010’da Belçika’da tutuklandı ve üç hafta sonra serbest bırakıldı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.