AKP Listesi İçin Saray'da İki Saatlik Gizli Görüşme

AKP Listesi İçin Saray'da İki Saatlik Gizli Görüşme

Davutoğlu önceki gece 02:00'de Bekir Bozdağ ile birlikte Saray'a gidip milletvekili listesini Cumhurbaşkanı'na sundu. Erdoğan iki saat inceleyip bazı değişiklikler yaptıktan sonra listeyi onayladı.

Başbakan Davutoğlu, milletvekili aday listesini gece yarısı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sundu. Erdoğan, 2 saat listeyi inceledikten sonra onayladı.

 
 

AKP’nin 5. Olağan Kongresi’nde seçilen MKYK’da olduğu gibi partinin milletvekili aday listesine de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan damgasını vurdu. BaşbakanAhmet Davutoğlu, sır gibi sakladığı, listeleri hazırlamak üzere oluşturulan üst kuruldaki parti yöneticilerine “dışarıya bilgi vermemeleri için yemin ettirdiği” milletvekili aday listesini, önceki gün gece saat 02.00 sularında Genel Başkan Yardımcısı Bekir Bozdağ ile birlikte Saray’a giderek Erdoğan’a sundu. Erdoğan’ın 2 saat incelemesinin ardından onay verdiği aday listesi, dün YSK’ya sunuldu.

MHP’nin ihraç ettiği Tuğrul Türkeş, AKP listesinden milletvekili adayı oldu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e yakınlığıyla bilinen Ali Babacan Ankara, Beşir Atalay Van’dan aday gösterildi.

AKP, SP ile ittifak görüşmelerinin son ana kadar sürmesi, bazı isimlerde sorun çıkması nedeniyle milletvekili aday listesini en geç YSK’ye teslim eden parti oldu. Liste teslim edilinceye kadar AKP Genel Merkezi’nde hareketlilik bitmedi. Milletvekili aday sayısı üzerinde yapılan pazarlıkta anlaşma sağlanamayan SP ile ittifaktan vazgeçildi. Sabah saatlerinde MHP’nin seçim hükümetinde yer alması nedeniyle partiden ihraç ettiği Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Ankara 2. bölgede, Cemil Çiçek’in arkasından ikinci sırada yer aldı. Ankara listesinden milletvekili adayı olan Türkeş’in hükümetteki konumu da tartışma yarattı. AKP yöneticileri, Türkeş’in MHP kontenjanından seçim hükümetinde yer aldığını belirterek, bağımsız bakan olmaması nedeniyle AKP listesinden aday gösterilmesinde hukuki bir sıkıntı olmadığını savundu.

Cumhuriyet

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.