Devlet Bahçeli’den OHAL teklifi

Devlet Bahçeli’den OHAL teklifi

Başbakan Davutoğlu ile görüşmesinde terörle mücadele konusunda hükümete ‘açık çek’ veren Bahçeli, büyükşehirlerde hassas bölgeler ve çatışmaların yaşandığı Güneydoğu’da OHAL oluşturulmasını önerdi

Ankara Gar Meydanı’nda 10 Ekim 2015’teki terör eylemi sonrası Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan gelen görüşme isteğini “samimi değil” diyerek geri çeviren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, önceki günkü saldırıdan sonra randevu talebinde bulunması kulislerde, “sürpriz hamle” olarak algılandı

Bahçeli’nin talebi üzerine Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirilen görüşmede, AKP Genel Başkan Yardımcıları Ömer Çelik ve Mehmet Ali Şahin ile MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın ve MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman da hazır bulundu. 

 

45 dakika süren görüşmede Kızılay Meydanı’nda yaşanan patlama ele alınırken Bahçeli, terörle mücadele konusunda hükümete her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.“Tereddüt gösterilmeden, tavizsiz ve kararlılıkla” terör örgütlerinin üzerine gidilmesi gerektiğini ifade eden Bahçeli, çözüm gibi geriye atılacak her adımın terörün güç ve mevzi kazanması anlamına geleceğini, zaafiyet algısı yaratacağını dile getirdi.

‘Kırmızı alarm’

Bahçeli, terör örgütünün inine girilerek Kandil başta olmak üzere kampların yerle bir edilmesi gerektiğini belirterek “Türkiye’nin milli güvenliği kırmızı alarm vermektedir”ifadelerini kullandı. 

Büyükşehirlerde güvenlikli hassas bölgeler oluşturulmasını, Güneydoğu’daki terör operasyonlarının gerçekleştiği yerlerde olağanüstü hal ilan edilmesini öneren Bahçeli, 7 Şubat’taki saldırının ardından böyle bir olayın vuku bulmasının iyi okunmasını, arkasındaki hedeflerin derinlemesine analiz edilmesini istedi.

‘Zaafiyet araştırılsın’

Emniyet ve istihabarat zaafiyeti olup olmadığının da araştırılmasının gerekliliğine dikkat çeken Bahçeli, terörle mücadelede güçlü istihbarat ağının oluşturulmasına ve her ipucunun gerektiğini ifade etti.  Bahçeli, milli birlik ve beraberliğin daha fazla provakasyonlara kurban verilmemesi gerektiğini de söyledi.

‘Siyasiler için sınav’

Başbakan Davutoğlu ise muhalefetin sergilediği tavır ve desteğin ülkenin birliği için önemli olduğunu belirtirken, böyle dönemlerin ister iktidar ister muhalefet olsun herkes için bir sınav olduğunu dile getirdi. Güvenlik birimlerinden gelen bilgileri Bahçeli’ye aktaran Davutoğlu, terörle mücadelede tavizsiz tutumlarını sürdüreceklerini kaydetti. 

Güneydoğu bölgesinde sokağa çıkma yasağının uygulandığını, Ankara gibi büyükşehirlere dönük olarak özel güvenlik stratejilerinin hazırlanmakta olduğunu anımsatan Başbakan Ahmet Davutoğlu, terör örgütünün mühimmat başta olmak üzere yığınak yaptığı kampların TSK tarafından vurulmakta olduğuna dikkat çekti. 

Bahçeli, görüşmenin ardından MHP Genel Merkezi’nde Başkanlık Divanı’nı toplayarak Davutoğlu görüşmesinin ana hatlarını anlattı.

Hükümetin yanındalar

Davutoğlu, Bahçeli ile görüşmesine ilişkin  “Açık bir ifadeyle destek beyan ettiler alınacak tedbirlerin hepsinde hükümetin yanında olduklarını ifade ettiler” dedi.

Milliyet

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.