MHP ÇALİNAN KİMLİK BİLGİLERİ ARAŞTIRILSIN DEDİ: AKP HAYIR  OYU VERDİ

MHP ÇALİNAN KİMLİK BİLGİLERİ ARAŞTIRILSIN DEDİ: AKP HAYIR OYU VERDİ

TBMM Genel Kurulu'nda, MHP Grubu adına Balıkesir Milletvekili İsmail OK’un Kişisel Verilerin Çalındığı İle İlgili İddiaların Araştırılmasına Yönelik Meclis Araştırması Açılması Önerisi Kabul Edilmedi.

TBMM Genel Kurulu'nda, MHP'nin, 50 milyon vatandaşın kişisel verilerinin çalınmasıyla ilgili, Meclis Araştırması açılması önerisi kabul edilmedi.

TBMM Danışma Kurulu'nda uzlaşma sağlanamaması üzerine MHP, önerisini Genel Kurul'a taşıdı.

MHP Grup önerisini hazırlayan Balıkesir Milletvekili İsmail Ok , kişisel verilerin korunmasıyla ilgili yasanın kısa süre önce Meclis'te kabul edildiğini anımsatarak, 50 milyon Türk vatandaşının kişisel verisinin çalınmasına ilişkin skandalın tek sorumlusunun iktidar olduğunu savundu.

Başbakan ve Cumhurbaşkanı da dahil 50 milyon kişinin kimlik bilgileri ve adreslerinin sergilendiğini belirten Ok, "İnternet adresinde paylaşılan dosya uzantı isminde ‘’MERSİS’’ ifadesinin geçmesi, kimlik bilgilerinin Merkezi Nüfus İdare Sistemi’nden alındığını ortaya koymaktadır.Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sosyal Güvenlik Kurumu gibi önemli kamu kuruluşlarının geçmişte bazı belgeleri ve bilgileri internet ortamına sızmış ve yayınlanmış olsa da, yaşananlardan ders çıkarmayan iktidar partisi 50 milyon vatandaşının kişisel bilgileri çaldırmış ve bunun bir internet sitesinden paylaşılmasını engelleyememiştir.Vatandaşlarımızın kişisel bilgilerinin internet’te yayılmış olması, kamu kurum ve kuruluşlarının veri güvenliği konusunda yetersizliğini gözler önüne sermektedir.Bu nedenle 50 milyona yakın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının kişisel bilgilerini çalınması ile ilgili dumun nasıl yapıldığının araştırılması ve bu tip olayların bir daha yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınması için Meclis Araştırma Komisyonunun kurulmasının uygun olacağını belirtir, yüce meclisi saygılarımla selamlarım.’’ dedi.

BERBEROĞLU ‘’BU ESER AKP’YE AİTTİR’’

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, öneri lehindeki konuşmasında, önerinin ülkeyi 14 yıldır yönetenlerin eseri olduğunu belirterek, ancak yaşanan hiçbir olumsuzluğu üzerine almadığını kaydetti.

Berberoğlu, CHP'nin, seçmen kütüklerini elektronik ortamda tekrarlamaktan başka bir işlem yapmadığını ifade ederek, bir partinin sitesinden sızdırıldığı yönündeki iddianın, konuyla ilgili soruşturma sonrasında ortaya çıkacağını bildirdi.

BERBEROĞLU ‘’BU ESER AKP’YE AİTTİR’’

Öneri aleyhinde konuşan AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, verilerin YSK sisteminden sızmadığının açıklandığını hatırlatarak, siyasi partilerin konu üzerinde daha hassas durmalarının önemli olduğunu vurguladı.

Bakanlığın konuyla ilgili doyurucu açıklama yaptığını ve yasal çalışma başlattığını aktaran Çavuşoğlu, "Ortada bir vaka var, kişisel veriler bir şekilde kötü niyetli insanların eline geçmiştir. Soruşturma başlatılmıştır. Şu, bu parti demeyeceğiz." ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından, MHP'nin grup önerisi kabul edilmedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.