MHP Genel Merkezinden Flaş Açıklama

MHP Genel Merkezinden Flaş Açıklama

MHP Genel Merkezinden Sondakika Açıklama Yapıldı

İŞTE O AÇIKLAMA

Yılmaz Özdil tarafından muhtelif tarihlerde yayınlanan, tamamen gerçek dışı iftiralar içeren köşe yazıları ve bugüne kadar sürdürülen benzeri karalama faaliyetleriyle ilgili olarak kamuoyunu doğru bilgilendirmek amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Özdil, 9 Mayıs 2017 Salı günü yayınlanan “Tescilli Atatürk Düşmanı” başlıklı köşe yazısında MHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Ekmeleddin İHSANOĞLU’nu; gerçekleri çarpıtarak, çirkin, seviyesiz, insan onur ve haysiyetiyle bağdaşmayacak yöntemlerle, kasıtlı bir şekilde Atatürk düşmanı olarak göstermektedir.

İlgili yazıda yer alan “Karşıdevrimci Mustafa Armağan, dergisini yayına hazırlarken kime danışıyordu yani? Ekmek için Ekmeleddin’e!” ifadesi tamamen hayal ürünüdür, iftiradır. Sayın İHSANOĞLU; İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreterliği görevini yürüttüğü 2012 yılında yurtdışında bulunurken, dergi idaresi tarafından başta KEMAL KARPAT, ORHAN AKAY, SEMAVİ EYİCE gibi bilim insanlarıyla birlikte Dergi Danışma Kuruluna dâhil edilmiş ve 2014 yılında yine dergi idaresinin kararıyla bu kuruldan çıkarılmıştır. Bu 2 yıllık süre içerisinde, Sayın İHSANOĞLU’nun derginin tasarımı, içeriği, yazarları, kapak konusu, mizanpajı vs. editoryal bir görevi ve sorumluluğu bulunmadığı gibi, danışmanlığı vaki değildir, kendisine dergiyle ilgili herhangi bir konuda da danışılmamıştır. Buna rağmen, Derin Tarih Dergisinin Mayıs ayı sayısının, Sayın İHSANOĞLU’nun danışmanlığında, gözetiminde ve onayıyla hazırlandığının ifade ve ima edilmesi, iftira ve karalamanın ötesinde bir seviyesizliğin resmidir.

Bu bilgiler ışığında, ilgili köşe yazısında yer alan mesnetsiz iddialar doğru olmadığı gibi kamuoyunu yanlış yönlendirmeyi amaçlayan iftira ve karalamadır. Mesnetsiz iddiaları sıralayarak iftira ve çamur atmanın, yeterli bir araştırma ve inceleme yapmadan bu şekilde bir yazı kaleme almanın, gazetecilik etiği ve ilkeleri ile bağdaşmayacağı açıktır. Söz konusu yazının hazırlanışındaki yaklaşımın değerlendirmesini kamuoyunun takdirine bırakıyor, Sayın İHSANOĞLU tarafından gereken tüm hukuki adımların atılacağı kamuoyuna saygıyla duyurulur.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.