MHP'DE YÜKSELİŞ VAR !

MHP'DE YÜKSELİŞ VAR !

MHP resmi olmayan sonuçlara göre 80 milletvekili çıkararak 2011 seçimine göre oyunu artırdı. MHP’de yaygın olan kanaat ise yeniden seçime gidilmesi.

MHP, 2011 seçiminde milletvekili çıkaramadığı 15 ilde birer milletvekili çıkarmayı başardı. Bu iller: Burdur, Çanakkale, Giresun, Gümüşhane, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Sivas, Uşak, Aksaray, Bayburt, Kırıkkale, Karabük, Kilis ve Zonguldak olarak sıralandı.

10 ilde artış var

MHP 12 ilde ise mevcut milletvekillerinin sayısını artırdı. Buna göre, Ankara’da iki, Balıkesir’de bir, Bursa’da bir, Gaziantep’te bir, Mersin’de bir, İstanbul’da üç, İzmir’de iki, Kayseri’de iki, Kahramanmaraş’ta bir ve Samsun’da bir milletvekili daha kazandı. MHP 70 ilde oylarını artırırken, 11 ilde düşürdü.

Gözler MHP’de

Seçim sonucu koalisyon tablosunu ortaya çıkarınca gözler kilit konuma gelen MHP’ye çevrildi. Bahçeli ve kurmayları, daha baştan HDP ile koalisyona kapıları kapattı. MHP yöneticileri, “HDP ile ne içeriden ne dışarıdan destekli hiçbir koalisyonun içinde olmayız” diyerek partinin tavrını net olarak ortaya koydu.

Seçim öncesinde CHP ile koalisyon konusunda, “olabilir” denilerek sıcak bakılırken, ana muhalefetin yüzde 25’te kalarak yeterli oy alamaması, CHP-MHP koalisyonu alternatifini de gündemden düşürdü.

MHP’de tartışılan alternatif ise AKP ile bir koalisyon yapılması. Bahçeli ve kurmayları oluşan tabloda AKP ile koalisyona sıcak bakmıyor.

Yeniden seçim

MHP’deki yaygın kanaat ise yeniden seçime gidileceği yönünde. MHP yönetimi, bu seçim sonuçlarıyla oluşan siyasi yelpazeden koalisyon çıksa dahi bir süre sonra yeniden seçime gidileceği kanaatini taşıyor. MHP’de koalisyon için ilk izlenimler, “HDP kesinlikle olmaz, rakamlar CHP’li alternatifi düşürdü, Ak Parti ile de zor” şeklinde.

MHP, dünkü seçimlerden çıkan oy sonuçlarına baktığında ise parti olarak kendisini AKP ve CHP’ye göre başarılı bulurken, fazla zaman geçmeden yeniden seçime gidileceğini düşünüyor.

Kadın sayısı dörde çıktı

MHP’deki kadın milletvekili sayısı ise üçten dörde çıktı. Mevcut vekiller Meral Akşener, Zuhal Topçu Ruhsal Demirel’in yanı sıra İstanbul 3. bölgede Arzu Erdem, TBMM’ye girmeyi başardı.

İhsanoğlu ve Yılmaz oyları artırdı

MHP, oy deposu olarak nitelendirilen Orta Anadolu illerinde toparlandı. Kırıkkale, Nevşehir, Kırşehir, Sivas, Aksaray, Niğde başta olmak üzere milliyetçi tabanın bulunduğu ancak daha önce milletvekili çıkaramadığı bu yerlerden TBMM’ye vekil gönderen MHP, vekil çıkaramadığı Çorum, Bartın gibi yerlerde ise oylarını artırdı.

MHP, Bahçeli’nin memleketi Osmaniye’de ise birinci parti unvanını AKP’den geri aldı. Yüzde 41,2 alan MHP, kıl payı ile de olsa AKP’nin önüne geçmiş oldu. Geçen yıl Belediye Başkanlığı kazandığı beş ilden ikisinde Kars ve Bartın’dan milletvekili çıkaramayan MHP, Büyükşehir Belediyesine sahip olduğu üç ilde ise oy kaybına rağmen milletvekili sayısını arttırmayı başardı. MHP İstanbul, Ankara ve İzmir gibi metropol kentlerde ise oylarını hatırı sayılır şekilde yükseltti.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum