MHP'li Fetih Yıldız Uyamıştı! HDP'nin Hesablarına Bloke Konuldu

MHP'li Fetih Yıldız Uyamıştı! HDP'nin Hesablarına Bloke Konuldu

MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, kendisinin de uyarıda bulunduğu davanın ilk sonucu hakkında açıklamalarda bulundu.

13 Aralık 2022 tarihinde yaptığı açıklamada, 2023 seçimleri için siyasi partilere verilecek olan Hazine yardımı tarihinin 10 Ocak 2023 olduğunu hatırlatarak, HDP’nin kapatılma davasının bir an önce sonuçlanmasını isteyen MHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Feti Yıldız, Anayasa Mahkemesi'nin HDP hesabına bloke koydurması üzerine yeni açıklamalarda bulundu.

MHP'Lİ FETİ YILDIZ'IN UYARISI, BAŞSAVCILIĞIN TALEBİ VE ANAYASA MAHKEMESİ'NİN KARARI

Anayasa Mahkemesi tarafından yürütülen HDP'nin kapatılması konusundaki dava sürecine yönelik 13 Aralık 2022 tarihinde açıklamalarda bulunan MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, 2023 seçimleri için siyasi partilere verilecek olan Hazine yardımı tarihinin 10 Ocak 2023 olduğunu hatırlatarak, esas ve ek savunmaları tamamlanan HDP’nin kapatılma davasının bir an önce sonuçlanması gerektiğini söylemişti. Anayasa Mahkemesi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebiyle HDP'nin hazine yardımı ödenen banka hesaplarına bloke konulması kararı aldı. 

HDP’nin kapatılma davasının siyasi partilere Hazine yardımı yapılacağı tarih olan 10 Ocak 2023'ten önce talebinde bulunan MHP'li  Feti Yıldız, Anayasa Mahkemesi'nin HDP'nin hesaplarına bloke koyması üzerine yeni açıklamalarda bulundu.

MHP'Lİ YILDIZ'IN 13 ARALIK 2022 TARİHİNDE YAPTIĞI AÇIKLAMA  

Esas ve ek savunmaları tamamlanan HDP’nin kapatılma davasının sürecinine yönelik açıklamalarda bulunan MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, ''Anayasa Mahkemesinde 10 Ocak 2023 tarihinde Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı sözlü açıklama, daha sonra belirlenecek günde HDP’liler de sözlü savunma yapacaklar. Dosyada bulunan tüm beyan ve evrakların incelenmesinden sonra Raportör, raporunu Yüksek Mahkemeye sunacak. Raporun üyelere dağıtılmasının ardından, Başkan toplantı için bir gün belirleyecek, üyeler belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşecek. 15 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi bir karar bağlayacaktır. Bu karar; davanın reddi, Anayasa'nın 69. maddesinde sayılan hallerden dolayı kapatılması, dava konusu fiillerin ağırlığına göre hazine yardımından kısmen ya da tamamen yoksun bırakılması olabilir. Bu hızla bu usul ne zaman tamamlanır bilemeyiz. Ancak; Herkes tarafından bilinen bir şey varsa, onun da; 18 Haziran 2023 tarihinde yapılacak genel seçimler nedeniyle siyasi partilere yapılacak hazine yardımının 3 kat olarak verileceği ve ilk diliminin 10 Ocak tarihine kadar siyasi partilerin banka hesaplarına yatırılacak olmasıdır.'' demişti.

MHP'Lİ FETİ YILDIZ'DAN YENİ AÇIKLAMA

Anayasa Mahkemesi'nin HDP'nin hazine yardımı ödenen hesaplarına bloke konulması kararı üzerine yeni bir açıklama yapan MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, ''Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP'nin Hazine yardımına bloke konulması talebine ilişkin gerekçeleri Yüksek Mahkemeye sunmuştu. Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu bugün 8/7 ile bloke kararı verdi. Siyasi partilerin programları ile eylemleri, devletin bağımsızlığına, ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğüne, insan haklarına, eşitlik ve hukuk devleti ilkelerine, millet egemenliğine, demokratik laik Cumhuriyet ilkelerine aykırı olamaz.'' dedi.

BAŞSAVCILIĞIN ANAYASA MAHKEMESİ'NE SUNDUĞU BELGELER VE TALEBİ

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin tarafından Anayasa Mahkemesi'ne sunulan belgelerde, Kobani davası başta olmak üzere elde edilen bilgi ve beyanlara dikkat çekilip HDP'nin terör örgütü PKK ile irtibatının dava sürecinde de devam ettiği belirtilip, Hazine yardımının parti dışı faaliyetlerde kullanılmasının engellenmesi için HDP'nin hazine yardımı ödenen hesaplarına bloke konulması istenmişti.

Anayasa Mahkemesi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebiyle HDP'nin hazine yardımı ödenen banka hesaplarına bloke konulması kararı aldı. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.