MHP’li Kadir Koçdemir: “Bu şerefli camianın sorunlarını çözelim!”

MHP’li Kadir Koçdemir: “Bu şerefli camianın sorunlarını çözelim!”

MHP’den Şehit Ve Gaziler İçin Meclis Araştırma Önergesi

MHP, muharip gaziler, harp ve vazife malulleri ile şehit ve gazi yakınlarının sorunlarının ve ihtiyaçlarının belirlenmesi için Meclis Araştırması açılmasını istedi. Konuya ilişkin önerge, MHP Bursa Milletvekili Dr. Kadir Koçdemir ve MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak  ile MHP Milletvekillerinin imzasıyla, TBMM Başkanlığı’na sunuldu. Şehit yakınları ve gazilerin sesi olmaya devam edeceklerini belirten Koçdemir, “Bu şerefli camianın sorunlarını tespit edip çözelim” çağrısında bulundu.

Şehit ve gaziler ile yakınlarının sorunları, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) tarafından meclis gündemine taşındı. MHP muharip gaziler, harp ve vazife malulleri ile şehit ve gazi yakınlarının ihtiyaç ve eksiklerinin belirlenmesi için Meclis Araştırması açılmasını istedi. Konuya ilişkin önerge, Bursa Milletvekili Dr. Kadir Koçdemir ve MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak  ile MHP Milletvekillerinin imzasıyla, TBMM Başkanlığına sunuldu.

Artan terör olayları ile birlikte şehit muharip gaziler, harp ve vazife malulleri ile şehit ve gazi yakınlarının sorunlarının giderilmesinin daha büyük önem taşıdığı vurgulanan önergenin “gerekçesinde” ise,  Anayasa'nın 61. Maddesi'nde yer alan "Devlet, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleriyle, malul ve gazileri korur ve toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlar" ifadesi hatırlatıldı. “Anayasada yer alan bu açık taahhüdün gereğini yerine getirmek, TBMM üyeleri olarak bizim öncelikli ve asli görevimizdir” denilen önergede, özetle şu ifadelere yer verildi:

‘Onlar isimsiz kahramanlarımız’

“Şehitlerimizin, gazilerimizin haklarını savunmak, kendi hakkımızı savunmak demektir. Şehit ve gazilerimiz, üzerinde yaşamakta olduğumuz bu toprakları bizim için vatan yapan isimsiz kahramanlardır. Ancak şehit yakını, gazi, harp malulü, muharip gazi. malûl gazilerimize haklarını verdiğimizi, toplum içinde yeterince saygı ve itibar sağladığımızı söylemek maalesef mümkün değildir. 1005, 2847 ve 3713 sayılı kanunlar aracılığı ile Kore, Kıbrıs ve Güneydoğu gazilerimiz ile yakınları için çeşitli düzenlemeler yapılmış olsa da, birbiri ile çelişen bu düzenlemelerin yetersizliği, gazilerimizin ve yakınlarının ihtiyaçlarını karşılamaktan çok uzaktır”

‘Farklı uygulamalara son verilmeli’

“1005 sayılı kanun gereği ödenen "Şeref Aylığı", gazilerimiz arasında uygulama farklılıklarına neden olmakta, bu kapsamda ödenen tutar, "şeref* kelimesinin altında adeta ezilmektedir. Güneydoğu gazilerimize ilişkin düzenlemeler içeren 3713 sayılı kanunda da benzer bir durum söz konusu olup aynı vatan için hayatını ortaya kovan gazilerimiz farklı uygulamalara tabi tutulmaktadır. Mevzuatta yer alan sosyal ve ekonomik sınırlamalar, kanunların etkin uygulanmasını önlemekte, bu durum, vatanı için büyük fedakârlıklarda bulunan gazilerimiz ve onların kıymetli yakınlarının devlete ve adalete olan güvenlerini zedelemektedir.”

‘Pansuman niteliğindeki düzenlemeler yetersiz!’

“AKP iktidarları döneminde konuyla ilgili olarak birtakım pansuman düzenlemeler yapılmış olsa da bunlar, gerçek ihtiyaçları karşılamaktan çok uzaktır. Bu nedenle vatan kahramanlarımızın hakkını ödemek, emanetlerine yaraşır bir hayat sunmak noktasında muharip gazi, harp ve vazife malulleri ile şehit ve gazi yakınlarının ihtiyaç ve eksikliklerinin araştırılması yerinde olacaktır.”
           
‘Bu şerefli camianın sorunlarını çözelim’


Konuyla ilgili TBMM’de düzenlenen basın toplantısında diğer partileri de elini taşın altına sokmaya çağıran Koçdemir, “Bu şerefli camianın sorunlarının tespiti noktasında diğer siyasi partilerin de konuya bizim gibi yaklaşacağını ve süreci başlatacağını umuyorum” ifadelerini kullandı. Koçdemir, “MHP olarak Şehit yakınlarımızın ve gazilerimizin sesi olmaya devam edeceğiz” dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.