MHP'li Mevlüt Karakaya'dan karpuz ithalatı uyarısı

MHP'li Mevlüt Karakaya'dan karpuz ithalatı uyarısı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, sera ürünlerinde bile Türkiye'yi dışa bağımlı hale getiren hasat dönemlerinde yapılan ithalatı Meclis gündemine taşıdı.

KARPUZ ÜRETİCİLERİNİN SORUNU

MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Prof. Dr. Mevlüt Karakaya, özelde Adana ve Çukurova'nın genelde ise Türkiye'nin önemli sorunlarını Meclis gündemine taşımaya devam ediyor. Karakaya; bu kapsamda, Çukurova çiftçisinin hasat yapmayı beklediği karpuz ve kavun gibi ürünlerin ithalat yoluyla piyasaya sürülmesi nedeniyle yaşanan soruna değindi.

 

 

ÜRETİCİLER İKİNCİ ŞOKU YAŞADI

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in cevaplandırması talebiyle Meclis Başkanlığı'na yazılı soru önergesi veren Karakaya "Hasat dönemlerinde gümrük kapılarının açılmaması hususunu defalarca dile getirmiş olmamıza rağmen maalesef son günlerde ithalat uygulamalarının devam ettiğini görmekteyiz. Türkiye'nin ilk erkenci karpuzunu hasat etmeyi bekleyen Adanalı üreticilerimiz pazar tezgâhlarında satılan karpuzları gördüklerinde hayal kırıklığına uğramışlardır. Türkiye'deki toplam üretimin dörtte birine yakın bir rekolteyle 800 bin ton karpuz hasadı bekleyen Çukurovalı üreticilerimiz İran ve Afrika ülkelerinden karpuz ithal edilmesiyle adeta ikinci kez şok yaşamışlardır." İfadesini kullandı.

 

 

TÜRKİYE DIŞA BAĞIMLI HALE GELDİ

Karakaya "Adana, Mersin ve Antalya'da kış aylarında dahi kavun, karpuz gibi ürünler üretilip iç piyasanın talebi karşılanabiliyorken son yıllarda bu ürünlerin İran ve Afrika'dan aynı aylarda yurda sokulması ve ithal edilmesiyle üreticilerimiz yüksek seradan kaçmaya başlamış ve klasik seracılığa dönmüşlerdir. Hasat dönemlerinde gümrük kapılarının açılması sonucunda ülkemiz erkenci ürünlerde tamamen dışa bağımlı hale gelmiş, üreticilerimiz mağdur edilmiş ve çiftçimizin rekabet gücü zayıflatılmıştır. Üreticimizi korumamız ve hasat dönemlerinde ithalata son vermemiz gerekmektedir. Aksi takdirde bu durum Türk çiftçisine ve ülke ekonomisine telafisi mümkün olmayan zararlar verecektir" uyarısında bulundu.

 

BAKAN FARUK ÇELİK'E YÖNELTİLEN SORULAR

MHP Genel Başkan Yardımcısı Adana Milletvekili Mevlüt Karakaya, Bakan Faruk Çelik'e şu soruları yöneltti:

 

"Hasat döneminde gerçekleştirilen ve tüm Çukurova bölgesindeki üreticilerimizi mağdur eden karpuz ithalatına hangi gerekçelerle izin verilmiştir? İthal edilen karpuz ve benzeri ürünlerde ilaç kalıntısı olup olmadığı araştırılmış mıdır? İthalata dayalı tarım ve hayvancılık politikasını ısrarla sürdürmenizin amacı nedir?"

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.