MHP'li Sinan Oğan: Erdoğan Muaviye Siyaseti Yürütüyor

MHP'li Sinan Oğan: Erdoğan Muaviye Siyaseti Yürütüyor

Erdoğan’ın tarafsızlık ilkesini çiğneyerek miting alanlarında AK Parti’ye oy istemesi seçime sayılı günler kala en çok tartışılan konular arasında.

MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan Erdoğan’ın sahalara inip miting yapmasının amacını, kendisinin muhatap alınmak ve konuşulmak istenmesi olarak değerlendirdi ve muhalefetin bu oyuna gelmemesi gerektiğiyle ilgili uyarıda bulundu. Erdoğan’ın bu tavrıyla Anayasa’yı çiğnediğinin altını çizen Oğan, ‘Namus ve şeref üzerine edilen yeminlerin çiğnendiği bir Türkiye’deyiz maalesef’ ifadesini kullandı. Oğan, günlerdir çokça konuşulan, Erdoğan’ın elinde Kur’an-ı Kerim’le miting alanına çıkmasına ilişkin ise; ‘Muaeviye siyaseti’ benzetmesi yaptı.

İŞTE O AÇIKLAMALAR:

ERDOĞAN’IN MİTİNG YAPMASININ AMACI; KENDİSİNİN MUHATAP ALINMAK VE KONUŞULMAK İSTENMESİ

İki şeyi birbirinden ayırmak lazım. Birincisi muhalefetin seçim stratejisini Erdoğan’ın üzerine kurmaması lazım. Neden, çünkü; Erdoğan sahaya iniyor ve istiyor ki; Erdoğan’ı muhatap alarak bir seçim stratejisi yürütülsün ve Erdoğan gündemde, sahada olsun ve sürekli konuşulan isim olsun. Dolayısıyla kendi atadığı Başbakan’ı da siyaseten kıskanan bir siyaset figürü var karşımızda. Buna karşı uygulanacak strateji kanaatimce Erdoğan’ı muhatap alan, onun çekmek istediği zeminde güreşilen bir siyaset değil, tamamen onu yalnızlığıyla başbaşa bırakacak bir siyaset izlemek lazım. Aksi taktirde Erdoğan da istiyor ki; kendisi sahaya insin, siyasetçiler Erdoğan’a karşı çıksın ve seçim stratejisi Erdoğan ve muhalefet üzerinden yürüsün. Bu oyuna gelmemek lazım. Bu işin taktik kısmı.

NAMUS VE ŞEREF ÜZERİNE EDİLEN YEMİNLERİN ÇİĞNENDİĞİ BİR TÜRKİYE’DEYİZ

İkinci olarak, bizim siyasal muhatabımız Ahmet Davutoğlu’dur. Seçimi AKP adına götüren figür Sayın Başbakan Davutoğlu’dur. Dolayısıyla icraati yapacak olan da ve karşımızda rakip olan da Ahmet Davutoğlu’dur. Bizim stratejimizi, siyasi söylemimizi Ahmet Davutoğlu üzerinden, yani rakip parti üzerinden yapmamız lazım. Cumhurbaşkanları siyasi partilerin rakipleri değildir, olmamalıdır. Diyeceksiniz ki, karşınızdaki Cumhurbaşkanı böyle biri değil, doğru. Karşımızdaki Cumhurbaşkanı maalesef ki tarafsızlığı bir tarafa bırakmış, yemin ettiği Anayasa’yı ve yeminini çiğnemiş bir Cumhurbaşkanı var. Biliyorsunuz yeminlerde namus ve şeref üzerine yemin edilir. Namus ve şeref üzerine edilen yeminlerin çiğnendiği bir Türkiye’deyiz maalesef.

ERDOĞAN’IN SİYASETÇİ EDASIYLA OY İSTEMESİ SİYASİ AHLAK, EDEP, GELENEK AÇISINDAN SON DERECE SAKAT BİR DURUM

Sayın Erdoğan bir siyasetçi edasıyla sahaya inmiş, bir siyasetçi edasıyla konuşmalar yapıyor, bir siyasetçi edasıyla muhalefet partilerine esip, gürlüyor. Muhalefet partilerini suçluyor, vatandaştan oy istiyor, 400 vekil istiyor, olmazsa 330 verin diyor. Bu siyasi ahlak, edep, gelenek açısından son derece sakat bir durum. Ama ne yazık ki bu sakatlığa rağmen Cumhurbaşkanı’nın muıhattap alındığı bir seçim stratejisinin de yanlışlığının tekrar tekrar altını çiziyorum. Bazen muhalefet partilerinin bu hataya düştüğünü görüyorum.

ERDOĞAN’A YAPILACAK EN BÜYÜK MUHALEFET ONU MUHATAP ALMAMAKTIR

Sayın Erdoğan’la, Sayın Davutoğlu arasındaki bir Cumhurbaşkanı, Başbakan ilişkisi değil, bir iyi polis, kötü polis ilişkisi söz konusu burada. Bir bakıyorsunuz birisi açılımcı, öteki açılım karşıtı. Bir bakıyorsunuz birisi Ermenistan ziyaretinin karşıtı, öbürü destekçisi oluyor. Sayın Gül’ün Ermenistan ziyaretini eleştiriyor. Biz o zaman eleştirdiğimizde bize de karşı çıkıyordu Sayın Erdoğan. Biz muhalefet olarak o zaman da eleştirdik, Sayın Gül’ün Erivan ziyareti yanlış dediğimizde, en başta dönemin Başbakanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan karşı çıkıyordu ve beraber organize etmişlerdi, beraber planlamışlardı. Şimdi işin içinden sıyrılıyorlar. Ve bir tanesi Türk Milliyetçisi kesiliyor, ötekisi açılımcı kesiliyor. Siyasi ahlak, edep, gelenek açısından son derece sıkıntılı bir durum. Sayın Cumhurbaşkanı’na siyaseten yapılacak en büyük muhalefet onu muhattap almamaktır.

ERDOĞAN’IN ELİNE KUR’AN-I KERİM’İ ALIP SAHAYA ÇIKMASI MUAVİYE SİYASETİDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elinde Kur’an-ı Kerim’le miting alanında bulunması bir kere dinin siyasete alet edilmesinin çerçeveletip duvara asılması gereken resmidir. Şimdiye kadar biz bunlar dini siyasete alet ediyor dediğimizde itiraz ediliyordu ama şimdi o kadar net bir durum söz konusu ki, Kur’an-ı Kerim’le sahaya çıkmış, siyaset yapıyor. Biliyorsunuz zamanında Kur’an-ı Kerim ayetlerini Hazreti Ali’ye karşı Muaviye kullanmıştı. Bu bir muaviye siyasetidir. Ve Sayın Erdoğan da muaviye siyasetini gayet başarılı bir şekilde yürütüyor. Vatandaşın takdirine bırakıyoruz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.