MHP'ye Oy Vermezseniz Hangi Partiye Oy Verirsiniz ?

MHP'ye Oy Vermezseniz Hangi Partiye Oy Verirsiniz ?

MAK Danıçmalık tarafından 20-26 Ekim tarihlerinde 30 büyükşehir, 24 il, 231 ilçe de 10.800 kişi ile yüzyüze görüşmelerle yaptığı ve "Bu pazar seçim...

MAK Danıçmalık tarafından 20-26 Ekim tarihlerinde 30 büyükşehir, 24 il, 231 ilçe de 10.800 kişi ile yüzyüze görüşmelerle yaptığı ve "Bu pazar seçim olsa kime oy verirsiniz?" başlığı altında çeşitli sorular yönelterek yaptığı anketin sonuçlarını açıkladı.

  "Yarın seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?" sorusuna kararsızlar dağıldığında Ak Parti'nin yüzde 51.1 oy ile bariz üstünlüğü dikkat çeken en önemli sonuçlardan biri "KOBANİ OLAYLARI" sonrası özellikle Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde yakaladığı sempatiyle "acaba %10 barajını zorlar mı diye düşünülen DBP-HDP'nin çok ciddi eridiği görülmektedir. Cumhurbaşkanılğı seçiminde Selahattin Demirtaş liderliğinde yüzde 9'u gören DBP-HDP ittifakı yüzde 5.3'lere gerilediği görülüyor. "CHP VE MHP ALTERNATİF DEĞİL" MAK Danışmanlığın yaptığı ankette dikkat çeken diğer bir unsur ise CHP'nin oyu yüzde 25.6'da kalırken MHP'nin oyu da yüzde 14.1 civarlarında kaldı ve görüş bildirenlerde iki partiyi iktidar altenatifi olarak görmediklerini söylemesi oldu. "ERDOĞAN FAKTÖRÜ" Yapılan anketin çarpıcı noktalarından biri de, Siyasi Partilere oy verme gerekçeleri incelendiğinde Ak Parti seçmeni "R. Tayyip Erdoğan faktörü" ile dikkat çekerken, CHP'liler "Cumhuriyetin kazanımlarını kaybetmemek", MHP'liler ise "Milliyetçilik" gerekçesiyle partilerine oy veriyor olması oldu. YENİ PARTİ İHTİYACI "Yeni bir siyasi partiye ihtiyaç olup olmadığı" sorusuna verilen yüzde 42'lik "Evet" cevabı da çarpıcı detaylardan biri oldu. Bu bölümde özellikle iktidar partisinde lidere ciddi güven duyulurken kadrolarda değişim beklentisi az da olsa dikkat çekiyor. Muhalefet konusunda ise en fazla lider sonrasında kadro ve proje eksikliği yeni parti arayışını öne çıkaran etkenler olarak görülüyor.            

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum