Son Anket Yayınlandı! AKP ve MHP Oyları Dikkat Çekti, İyi Parti Listenin Dibinde

Son Anket Yayınlandı! AKP ve MHP Oyları Dikkat Çekti, İyi Parti Listenin Dibinde

Area Araştırma tarafından yapılan son ankete göre; AK Parti %37,8 ile birinci sırada yer alırken, CHP %23,9, MHP %10,4 ve İYİ Parti %8,7 oy oranlarına sahip. İttifaklar arasında ise Cumhur İttifakı %45,4 oy oranıyla önde giderken, Millet İttifakı %28,1 oy oranıyla takip ediyor. detaylar haberimizde..

Area Araştırma tarafından yapılan son ankete göre, 14 Mayıs'ta gerçekleştirilecek cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerine 19 gün kala, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalacağı öngörülmekte. Ankete katılanların %42,5'i Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı tercih ederken, %23,1'i muhalefetin ortak adayı Ekrem İmamoğlu'nu desteklediğini belirtti.

Partilerin ve ittifakların oy oranlarına bakıldığında, AK Parti %37,8 ile birinci sırada yer alırken, CHP %23,9, MHP %10,4 ve İYİ Parti %8,7 oy oranlarına sahip. İttifaklar arasında ise Cumhur İttifakı %45,4 oy oranıyla önde giderken, Millet İttifakı %28,1 oy oranıyla takip ediyor.

Ankette dikkat çeken bir diğer sonuç ise İYİ Parti'deki oy kaybı oldu. Geçtiğimiz seçimlerde %9,9 oy oranına sahip olan İYİ Parti'nin desteği %8,7'ye geriledi. Bu kaybın MHP'ye yaradığı görülüyor.

Sonuçlara göre, cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalacak gibi görünüyor. Ankete katılanların %34,1'i bu durumda tercihini Recep Tayyip Erdoğan'dan yana kullanacağını belirtirken, %26,4'ü Ekrem İmamoğlu'nu tercih edeceğini ifade etti. Ankette yer alan diğer adayların destek oranları ise oldukça düşük kalmış durumda.

14 Mayıs seçimlerine günler kala anket şirketlerinden peş peşe anket sonuçları gelmeye devam ediyor. Area Araştırma seçime 19 gün kala son yaptığı anketin sonuçlarını paylaştı. Area anketine göre cumhurbaşkanlığı seçimi kesin ikinci tura kalırken, İYİ Parti'deki çöküş bir kez daha gözler önüne serildi. İYİ Parti yüzde 9'un altına düşerken, uzun zaman sonra MHP oyları ilk kez İYİ Parti oylarının önüne geçti. İYİ Parti'den kaçan seçmenin MHP'ye yöneldiği görüldü. İşte Area anketinden çarpıcı sonuçlar...

Area Araştırma, 12 Nisan - 20 Nisan 2023 tarihleri arasında 26 ilde 108 ilçede yaptığı araştırmanın sonuçlarını paylaştı. 10 bin 277 kişiyle gerçekleşen anket bilgisayar destekli telefon görüşmesi yöntemiyle yapıldı. Seçmene "14 Mayıs 2023'te oy tercihiniz ne olur?" diye soruldu.

Ankete katılanlara "Bu pazar seçim olsa hangi adaya oy vereceksiniz?" diye soruldu. Ankete katılanların yüzde 41.6'sı Kemal Kılıçdaroğlu derken, yüzde 41.5'i ise Recep Tayyip Erdoğan cevabı verdi. Muharrem İnce yüzde 3.4'te kalırken, Sinan Oğan diyenler yüzde 2.3 çıktı. Ankete katılanların yüzde 7.7'si ise kararsız kaldı. "Sandığa gitmem" diyenler ise yüzde 3.5...

"Cumhurbaşkanlığı seçimi 2. tura kaldığında tercihiniz ne olur?" sorusuna ise ankete katılanların yüzde 50.7'si Kemal Kılıçdaroğlu, yüzde 49.3'ü ise Recep Tayyip Erdoğan cevabı verdi. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.