Son Dakika: Devlet Bahçeli TBMM Başkanı Olacak

Son Dakika: Devlet Bahçeli TBMM Başkanı Olacak

Son Dakika Haberi: MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM Başkanı olarak görev yapacak.

YSK'nın 14 Mayıs Milletvekili Genel seçimi kesin sonuçlarını açıklamasından sonra üç gün içerisinde toplanacak TBMM'yi, iç tüzük gereği Milletvekili seçilen en yaşlı üye sıfatıyla MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yöneteceği ortaya çıktı.

28. DÖNEMDE TBMM BAŞKANI KİM OLACAK?

14 Mayıs Pazar günü yapılan Milletvekili Genel Seçimi kesin sonuçlarının Yüksek Seçim Kurulu tarafından açıklanması bekleniyor. TBMM, YSK'nın kesin sonuçları açıklamasından sonra üç gün içerisinde toplanacak. TBMM, iç tüzük gereği Milletvekili seçilen en yaşlı üye tarafından yönetilecek. 

14 MAYIS SEÇİMİ NETİCELERİNE GÖRE TBMM BAŞKANI KİM OLACAK?

Milletvekili seçilen yeni üyelerin yaşlarına bakıldığında, seçilen en yaşlı üyenin 1 Ocak 1948 tarihinde doğan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli olduğu ortaya çıktı. Meclis iç tüzük gereği Milletvekili seçilen en yaşlı üyenin bu görevinden feragat etme hakkı bulunuyor. MHP Lideri Devlet Bahçeli, bu görevinden feragat etmezse en yaşlı üye sıfatıyla yenisi seçilinceye kadar TBMM Başkanlığı görevini ifa edecek. MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin, TBMM Başkanlığı görevini kabul edip etmeyeceği merak ediliyor. MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin feragat etmesi halinde ise en yaşlı üye olan ikinci Milletvekilinin bu görevi üstleneceği belirtiliyor. MHP Lideri Devlet Bahçeli'den sonra Milletvekili seçilen en yaşlı üyenin ise Yeşil Sol Parti'den Milletvekili seçilen gazeteci Cengiz Çandar olduğu öğrenildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.