Google ABD ile Başı Dertte! Dev Şirket Para Cezası mı Ödeyecek ? Rekabet Davasını Kim Kazanacak?

Google ABD ile Başı Dertte! Dev Şirket Para Cezası mı Ödeyecek ? Rekabet Davasını Kim Kazanacak?

Google, rekabet davalarıyla bir süredir gündemde. ABD'deki dava sonucu nasıl olur ve Google'ın para cezası ile neticelenir mi merak ediliyor. Uzmanlar ise söz konusu dava ve gidişatına yönelik görüşlerini aktardı.

Google, şu anda yargılandığı ABD menşeli rekabet davasıyla tam anlamıyla sıkıntılı bir döneme girmiş durumda. Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı, Google'ı "tekelleşme çabaları" ve "sağladığı pazar gücünü kötüye kullanmak"la itham ediyor. İddiaların ağırlığı, Google'ı finansal ve itibari açıdan oldukça zor bir pozisyona sokuyor. Şirketin, Apple ve Samsung gibi diğer teknoloji devlerine arama motoru konumunu sürdürebilmek için milyarlarca dolar ödeme yapması, dava dosyalarının kritik maddelerinden biri.

Dava Ciddiyetini Sürdürüyor

Google'ın savunma ekibi, şirketin başarısının yalnızca kullanıcı memnuniyeti ve hizmet kalitesine dayandığını belirtiyor. Ancak Amerikan hükümeti, bu argümanı göz ardı etmekte kararlı. Adalet Bakanlığı, Google'ın sektördeki hakimiyetini, yıllık 10 milyar doların üzerindeki ödemelerle sağladığına inanıyor. Apple gibi şirketlerin yöneticilerinin de tanık olarak çağrıldığı dava, durumun ciddiyetini ortaya koymakta.

Google Ceza Ödeyecek mi?

Varsayılan arama motoru olarak Google'ı kullanan Apple, Samsung, Huawei ve Mozilla gibi büyük şirketlerin bu seçimi, yüksek meblağlı ödemelerin bir sonucu olabilir. ABD hükümeti, Google'ın bu tür anlaşmalarla piyasadaki rekabeti bozduğunu iddia ediyor. Eğer suçlu bulunursa, Google son 25 yılın en büyük davasına karışmış olacak, diyor uzmanlar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.