Çorum Ülkü Ocakları permakültür eğitiminin mahsullerini topladı

Çorum Ülkü Ocakları permakültür eğitiminin mahsullerini topladı

Çorum Ülkü Ocakları, Sürdürülebilir Tarım Projesi (Permakültür) kapsamında eğitim sonuçlarını topladı.Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı, toprağa dayalı üretimin önemine dikkat çekiyor.

Konu ile ilgili sahada araştırma yapan Çorum Ülkü Ocakları Başkanı Orhan Tosik, “Dünyamız, bugün tarihte emsali görülmemiş bir nüfus yoğunluğuyla karşı karşıyadır. Günümüzde dünyanın 8 milyara yakın bir insan nüfusunu barındırıyor olması; sosyal, ekonomik ve çevresel bir takım problemlerin su yüzüne çıkmasına sebep olmuştur. Bu problemlerin başlıcaları arasında gıda yetersizliğinin geldiğini söylemek abartılı olmayacaktır. Gıda yetersizliğine sebep olan birçok etken sıralamak mümkün olabilir. Ancak bu noktada en belirgin unsur olarak ekilebilir alanların daralmasını gösterebiliriz” dedi.

Başkan Orhan Tosik, “Çeşitli iklim olayları sebebiyle doğal çevrenin değişmesi, tarım alanlarının bilinçsizce kullanılması, yer altı ve yer üstü su kaynaklarının hoyratça harcanması gezegenimizi geleceğimiz adına endişe verici bir yer haline getirmektedir. Bütün bunların yanı sıra çeşitli sebeplerle tarıma uygun alanların boş bırakılması, köklü bir tarım politikasının geliştirilememiş olması da hem ülkemiz hem de dünyamız adına üzüntü vericidir.

İşte tam da bu noktada Ülkü Ocakları olarak bizler toprağa dayalı üretimin önemine dikkat çekmek, bir karış toprağımızın dahi atıl bir vaziyette kalmamasını sağlamak ve modern teknolojiyle tarımı bir araya getirmek adına 9 Işık Doktrinimizdeki Köycülük ilkesi gereğince "Permakültür" yani Sürdürülebilir Tarım Projesi'ni hayata geçirdik. Bu proje kapsamında Ülkü Ocakları Genel  Merkezimizce düzenlenen eğitim programına katılan il Başkan Yardımcımız Sercan Tamay eğitimlerini tamamlayarak sertifika aldı.
Eğitimlerini tamamlayan temsilcilerimiz, istikbalimizin teminatı olan genç kardeşlerimize Sürdürülebilir Tarım Projesi'ni uygulamalı bir şekilde anlatarak eğitimler vermeye devam ediyor” ifadelerine yer verdi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.