ABD'NİN SOYKIRIMLARINDAN ÖRNEKLER...

- Bugün ‘Kızılderili’ denince aklımıza çadırda yaşayan yarı çıplak insanlar geliyor. Ama beyazlarla beraber yaşayan, onlar gibi giyinen, onların lisanını konuşan, çocuklarına İncil’den ad koyan Kızılderililer de vardı. O Kızılderililer de, diğer soydaşları gibi topraklarından sürüldüler. Ömür boyu açık hava hapishanelerinde yaşamak zorunda bırakıldılar. Sadece iki suçları vardı: Tenlerinin rengi ve sahip oldukları toprakların zenginliği. Öldüler, öldürüldüler...

- ABD, Hawaii’yi ortada hiç meşru sebep yokken ele geçirdi (1893), bu ada krallığının kültürünü ve lisanını ortadan kaldırdı.

- ABD, Filipinleri işgal etti (1898) ederken de takımadanın dokuz milyonluk nüfusunun bir milyonunu katletti. Özellikle Müslüman Filipinliler korkunç bir kıyıma uğradılar. Bu katliamı bugün hiç kimse hatırlamıyor...

- 2. Dünya Savaşının sonunda Amerika, Japonya’ya iki kez atom bombası attı. Bombalar atıldığında savaşı kazanmış bulunuyorlardı. Atomla vurulan ikinci şehir Nagasaki silahsız Hristiyanların yaşadığı bir kentti. Japonya'ya yapılan atom bombası saldırıları nedeniyle ölenlerin sayısı 450 bini aştı.

- Amerika Vietnam’da on sene savaştı. 3 (üç) milyon insanı katletti. İkinci Dünya Savaşı’nın tamamında 2 milyon 57 bin 244 ton bomba kullanan ABD, Vietnam’da 7 milyon 78 bin 32 ton bomba kullandı. Ayrıca, 18 milyon 2 bin varil portakal gazı kullandı. 4 milyondan fazla insan bu gazdan doğrudan etkilendi.

- 2003’te Irak işgal edildi. 10 yıllık işgalde hayatını kaybeden Iraklıların toplam sayısının en az 1 (bir) milyon olduğu kabul ediliyor. Petrolü çalındı, tarihi yağmalandı, kaos ortamı ve terör ülkeyi teslim aldı.

- ABD Büyük Ortadoğu Projesini (BOP) uygulamaya koymuştu. Arap Baharı yaşandı, Suriye İç Savaşı başladı. IŞİD sahneye çıktı. Pyd/pkk ABD'nin kölesi oldu. Amerikan, İngiliz, Fransız, Rus jetleri Suriye semalarında kol gezdi ve kımıldayan her şeyi havaya uçurdu. Milyonlarca Suriyeli mülteci haline düştü. Ne kadar insanın hayatını kaybettiği bilinmiyor.

- Libya iç savaş ve kaosla mahvoldu. Suriye'nin bölüneceği ve ardından parçalanma sırasının Suudi Arabistan’a geleceği konuşuluyor. Ortadoğu’daki tüm devletler ufalanıyor, bölünüyor, küçük devletçiklere ayrışıyor.

* SONUÇ:

- Bu dünyada iki tür millet vardır. Bazı milletler kan döker. Bazı milletlerin kanı dökülür. Bazı milletler çalışır, terler ve ölürler. Bazı milletler ise, diğer milletlerin biçtiği ekmeği yer.

Bu iki millet türü arasında ise yalnız bir tek fark vardır. O fark ki, ne yağmur gibi kendiliğinden gelir; ne toprak gibi fetih edilebilir.

O farka, atalarımız AKIL adını vermişler. Allah bize daha fazlasını nasip etsin.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Ali BİLİR Arşivi
SON YAZILAR