MÜRTED

15 Temmuz gecesi, ABD/CIA uşağı sözde din alimi, birilerinin muhterem hoca efendisi FETÖ'nun; Türk Ordusu içine sinsi sinsi yerleştirdiği cuntacıların gerçekleştirmeye çalıştıkları darbenin merkez üssü,  eski adı ile MÜRTED,  bugünkü adı ile  Akıncı Hava Üssü'ydü.

O meşum gece, darbeye karşı destansı bir mücadele veren Kahramankazan’ın öz be öz Türk halkına hainler ateş etmeye başladılar.  6'sı olay yerinde toplam 9 Kahramankazan’lı şehit oldu, 58 kişi de yaralandı.

Bu ovanın adının MÜRTED olmasının hikayesi, İki büyük Türk Hükümdarı Yıldırım Beyazıt ile Aksak Timur arasında yaşanan Ankara Savaşına kadar uzanır. 

1402 Yılında, Yıldırım Beyazıt ile Aksak Timur arasında yaşanan Ankara Savaşı’nda  Yıldırım’ın komutanlarından bazıları saf değiştirerek Timur’un yanına geçti.  Kara Tatarlar, Timur ile savaş öncesinde anlaşmışlardı. Yeniçerilerin yanına gitmek yerine Rumeli ve Sırp askerlerinin arka cenahından saldırdılar. Timur’un ordusuna bağlı Anadolu Beylikleri kendi bayraklarını açınca, Beyazıt’a bağlı Anadolu beylikleri de Timur’un ordusunun safına geçerek Osmanlı ordusunun yenilmesine sebep oldular.

25 Eylül 1396 tarihinde Niğbolu da, Haçlı ordularını yenerek Bulgaristan ve Sırbistan’ı fetheden, Tuna boylarına ve Macar Krallığı hudutlarına dayanan Osmanlı, ihanete uğramış, bu nedenle  Aksak Timur’a yenilmişti.

Tarihimizde “Fetret Devri" olarak anılacak olan, on bir yıllık siyasi buhran, kargaşa ve belirsizlik dönemi başlıyordu.

Timur, Osmanlı ülkesini, kendi hakimiyetini tanımaları şartıyla, Bâyezid'in dört oğlu arasında taksim etti. Bu taksime göre, Rumeli toprakları Süleyman'a, Balıkesir bölgesi İsa'ya, Bursa bölgesi Musa'ya ve Amasya bölgesi de Mehmet Çelebi'ye bırakılmıştı.

Şehzadeler arasında 11 yıl süren iç savaş sonucunda oluk gibi Türk kanı aktı…

Ecdadımız, bu ovada konuşlanmış olan “Kara Tatar” birliklerinin Osmanlı’ya ihanet ederek Timur’un ordusuna katıldığı için bu yere  “MÜRTED” adını verdi.

MÜRTED, “reddetmek”, “dinden dönmek” demektir. Bu ovaya bu ismi verenler, “ihanet ile dinden dönmeyi” eşit görmüş olmalılar.

Sonuç olarak, MÜRTED isminin arkasında 600 yıllık bir tarihin acı hatırası var.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.