Siyasi KOMBİN ve Etimesgut’ta ki uygulaması….

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin AK Partiye önerdiği “Siyasi Kombin Modeli” nedir? Uygulaması nasıl olacaktır.

KOMBİN, birleştirme demektir. Birbirinden farklı parçaları bir araya getirme anlamına gelir. Kombin kelimesinin matematik ve astronomi dahil birçok alanda kullanıldığını biliyoruz. Giyim sektöründe birbirinden bağımsız tekil giyim parçalarının bir araya getirilmesine de  KOMBİN denir.

Siyasi Kombin Modeli”  önümüzdeki yerel seçimde şöyle uygulanabilir. AKP ve MHP, bazı il ve ilçeler için “YÖNETİMDE BİRLİK” protokolü yapar. O il ya da ilçeyi hangi parti kazanırsa, başkan yardımcısı da diğer partiden olur. Böylelikle yerel yönetimlerde de ilk kez yeni bir;  “Koalisyon modeli” uygulanmış olacaktır.

 ***

Siyasi Kombin Modeli'ne” bir örnek vermek istiyorum:

MHP’li Etimesgut Belediye Başkanı Enver DEMİREL,  29 Mart 2009 Mahalli İdareler Seçimlerinde ve ikinci defa kazandığı 30 Mart 2014’de Siyasi Kombin Modeli’ni  benzer şekilde uyguladı. 

2009’da AK Partili Belediye Meclis Üyesi ve SKM Başkanı Cemal Satılmış’ı MHP’den aday gösterdi ve Başkan Yardımcısı da yaptı. Cemal Satılmış 10 (on) yıldır bu görevleri başarı ile sürdürüyor.

Başkan Enver DEMİREL, ikinci KOMBİN olayını ise, 30 Mart 2014’de, AK Parti eski ilçe başkanı ve  Belediye Başkan aday adayı yüksek mimar Fikret KARADAVUT’u; meclis üyesi adayı yaptı ve seçimi tekrar kazanınca da Belediye Başkan Yardımcısı…

Her iki seçimde de uygulanan bu birliktelikler ve “Reel Politika”,  Enver DEMİREL’in karizmatik liderliği ile birleşince MHP’nin yerel seçimlerde Etimesgut’ta  aldığı oy % 40’lara ulaştı.

Sonuç olarak, Etimesgut’ta Başkan Enver DEMİREL’in her iki seçimde de benzer şekilde uyguladığı  “Siyasi Kombin Modeli”  başarılı olmuştur.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.