Zenci MUSA

Mehmed Akif Ersoy’un; Safahat’ına aldığı..

“Esref Bey’in emireri Zenci Musa ,

Omuzundan arsa yükseldi nebi İsa..”

….diye övdüğü  “ZENCİ MUSA”, kimdir?

Yıl. 1912..

Balkan Savaşı başladı.

Trablusgarp’ta savaşan askerler, Balkan Cephesi’nde görevlendirilmek üzere İstanbul’a gönderildi. Zenci Musa, Trablusgarp’tan sonra bu sefer Balkan Cephesi’nde.

Yıl: 1914.

1.inci Dünya Savaşı başladı.

Osmanlı İmparatorluğu da çok uzun sürecek bu savaşın içinde…

Türk Milleti; Çanakkale, Kafkas, Irak ve Kanal cephelerinde işgal kuvvetlerine karşı var gücüyle savaşıyor.

Çanakkale cephesindeki kahramanların arasında yine Zenci Musa var….

Girit’te dünyaya gelen ailesi Sudan’lı olan Zenci Musa'yı izlemeye devam edelim…

Zenci Musa, o dönem Teşkilât-ı Mahsûsa’da görev alan Kuşçubaşı Eşref Bey’in emrinde de çalışıyor. Teşkilât-ı Mahsûsa, günümüzdeki Milli İstihbarat Teşkilatı’nın o zamanki adı.

Eşref Bey’in emrinde çalışan Musa’ya, bir gün 300.000 altını Yemen’de Tevfik Paşa’ya teslim etme görevi verilir. Bu altınların, düşman askerlerinin eline geçmeden, eksiksiz olarak Tevfik Paşa’ya teslim edilmesi gerekiyordu. Her tarafta işgal kuvvetlerinin askerleri kol geziyor, ajanları kulaklarını dört açmış, duydukları her haberi değerlendiriyordu. Bu zorlu şartlar altında Zenci Musa, altını yerine ulaştırarak, kendisine verilen görevi başarıyla yerine getirdi.

Bunu yabancı istihbarat örgütleri öğrendiğinde iş işten geçmişti. 1. Dünya Savaşı sonrası işgal altındaki İstanbul’a gelen Musa, Galata gümrüğünde hamallık yapıp, gece Anadolu’ya silah kaçırıyordu.

Zenci Musa efsanesini duyan İşgal güçleri komutanı General Harrington, O’nu huzuruna getirtir ve şu teklifte bulunur: -“Türkler için değil bizim için çalışırsan, seni altına boğacağım.”

Zenci Musa’nın cevabı: -“Bu sözleriniz beni rencide eder; benim bir devletim, bir bayrağım var, bir kumandanım var, Eşref Bey.”

Tüm bu çalışmalar sırasında vereme yakalandı. Onun bu durumunu gören Ali Paşa ona emekli maaşı bağlamak istedi. Zenci Musa, çok hastaydı ve ihtiyaç içerisindeydi. Buna rağmen -“Paşam, ben bu fakir milletin emekli maaşını alamam” diyerek teklifi geri çevirdi.

Zenci Musa öldüğünde, bavulundan; bir Osmanlı haritası, Kuşçubaşı Eşref ‘in resmi, bir de kefen çıkmıştır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Ali BİLİR Arşivi
SON YAZILAR