Şu saatten sonra…

Gündemi takip etmek adına haber sitelerine bakınırken sıkça tekrarlıyorum bu cümleyi şu sıralar:

"Şu saatten sonra" diyorum, ne değişir, neye yarar, geri getirebilir mi gidenleri vesaire diye uzayıp gidiyor sorular listesi...

Misal:

"Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gülten Kışanak terör soruşturması kapsamında gözaltına alındı" haberi...

****

Yıl 2009...

AKP’nin PKK açılımı sonrası üslupları daha da saldırganlaşan DTP’liler Lice’de gösteri yapıyor...

Burada bir konuşma yapan DTP’li Gülten Kışanak, “Hiçbir baskı gözetmeksiniz 3 milyon kişi Sayın Öcalan’a ’siyasi irademdir’ dedi.Devlet ve AKP barış istiyorsa Öcalan’ın barış sürecine katkı sunması için cezaevi koşullarını düzeltmesi gerekiyor. Öcalan üzerindeki baskılar ve ağır tecrit koşulları bir provokasyondur.AKP ayağını denk alsın. Eğer siz çözüm istiyorsanız icraat yapın, Kürt halkının ’önderimdir’ dediğine tabutluk yapmasın, bu yüreğimizdeki sevgiye hiç kimsenin yasaklamaya gücü yetmez" diyerek adeta devlete meydan okuyor.

****

Yıl 2012...

Şemdinli'de Mehmetçik yaklaşık on gün boyunca gece gündüz çatışıyor PKK'lılarla.

Çatışmalar sürdüğü sırada aralarında Gülten Kışanak'ın da bulunduğu bir grup BDP'li Şemdinli'ye doğru yola çıkıyor.

Şemdinli girişinde grubun araçlarının önü "karşılama töreni" için kesiliyor sırtında silah taşıyan PKK'lı teröristler tarafından.

Kışanak kucaklıyor teröristleri, moral veriyor.

****

Yıl 2015...

PKK’nın sözcüsü bir internet sitesine verdiği röportajda kendisine sorulan “PKK ile nasıl tanıştınız?” sorusuna şöyle yanıt veriyor Kışanak:

“Lise yıllarında... Kız öğretmen okulunda okuyordum. Sakine Cansız’larla tanıştım. Okula gelip bizimle Kürt davasını ve nasıl örgütlenmemiz gerektiğini konuşurdu. PKK daha resmen kurulmamıştı ama Sayın Öcalan ulusal Kürt hareketi için bir strateji planlamaya başlamıştı. PKK’nin kurucuları arasında benzer düşüncede Türk devrimciler de vardı. Sakine ise benim gibi Dersimli bir Alevi Kürdüydü. Çok hareketli, her şeye yetişmeye çalışan biriydi. Bir ilham kaynağı oldu bana.”

****

Yıl 2016...

Gülten Kışanak Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı olarak göz altına alınıyor.

****

Yıllarca PKK'nın savunuculuğunu Türk Milleti'nin kürsüsünde dahi yüksek sesle dile getirmekten çekinmeyen birini bugün göz altına alarak lütfettiniz(!) beyler...

Yukarıda yalnızca birkaç tanesini yazdığım onca PKK yanlısı konuşmayı biz duyduk da siz iktidar partisi, devleti yöneten hükümet olarak hiç mi duymadınız?

Neyi beklediniz yıllardır? Neden beklediniz?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin yönetici hükümeti, siyasi iktidarı olarak Kışanak'a "Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı" sıfatını kazandırabilecek kadar müsaade ettiniz, imtiyaz verdiniz, müsamaha gösterdiniz.

Meclis kürsüsünde, Türk Milleti önünde PKK sempatizanı konuşmalarına kulak tıkadınız, PKK'lılarla kucaklaşmalarına sessiz kaldınız, devletin türlü imkanını devlete kurşun sıkanlarla yol arkadaşlığı yapan Kışanak ve onun gibi nicelerinin önüne serdiniz.

****

Şu saatten sonra göz altına alsanız ne olacak ki?

PKK'ya evladını kurban eden hangi ananın yüreği soğuyacak?

Kahpelerin kurşunuyla ateş düşen hangi baba ocağında yüzler gülebilecek?

Babasız kalan onca evlat nasıl olacak da boynunu bükmeden yaşayabilecek?

Gecikti yine siyasi hesaplara, şahsi menfaatlere göre değişen 'adaletiniz'.

Yazık... Çok yazık...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.