Halil Hakan OTURAK

Halil Hakan OTURAK

HAK YOLUNDA KURBAN OLMAK

Bir Kurban bayramını daha idrak ediyoruz. Kavuşturana şükürler olsun.

Kurban kesmek, Peygamber efendimizin çok hüzünlü olduğu bir vakitte kendisine müjde gibi inen şu ayetler ile emir olunmuştur:

“Ey Habibim sana Kevser’i verdik. Öyleyse Rabbine kulluk et kurban kes. Asıl ebter yani soyu kesik olan şüphesiz sana hınç besleyendir. (Kevser 1-3)”

O’nu bu kadar üzen olay, hiçbir erkek çocuğu yaşamadığı için müşriklerin kendisine “ebter” yani soyu kesik anlamında bir hitapta bulunmalarıdır.

İnsanoğlu yaratılış itibari ile bazı özellikleri bünyesinde bulundurmaktadır. Yemek içmek, uyumak gibi belirgin ihtiyaçlar dışında, belli bir yaştan sonra daha çok ortaya çıkan neslini devam ettirmek arzusu da insan olmanın önemli noktalarından biridir.

Anne ve baba olan kişiler, bir yandan gençliklerinin sona ermeye başladığını düşünürken diğer taraftan bilinç altlarında bulunan bir gerçek ortaya çıkar ki, o da çocukları sayesinde sonsuzluğa uzanabilecekleri düşüncesidir.

Çoğu farkında olmadan çocuklarının hayatlarını kendi hayatlarıymış gibi bir planlamaya girişler.

Ben yapamadım evladım yapsın diye başlayan cümlelerle bir bakmışsınız ki, dünya hayatına dair arzu ettikleri ancak süregeldikleri ömürleri içinde fırsat bulamadıkları isteklerin, çocukları tarafından gerçekleştirmelerine dair bir çaba içerisine girivermişler.

Dedeler, babaanneler, ananeler dahi yeni dünyaya gelen torunlarını görünce adeta hayata yeniden başlamış gibi hissederler.

Bu duygular insan olmanın bir yönüdür. Ancak,her dünya gölgeliğinin yaptığı gibi çocuk sahibi olmak da, bizim aldanmak ya da aldanmamak seçeneklerinden ibaret olan imtihanımızın bir parçasıdır aslında.

Kevser suresinde imtihanımızın bu aşamasından geçebilmemiz için önemli notlar vardır kanaatimce.

Surede Hak yolunda her şeyinden geçmiş olan Peygamber efendimizin değil, Hakk’ı tanımayanların soyunun kesileceğine dair verilen bu bilgi, biz müminlerin üzerinde düşünülmesi gereken bir ders niteliğindedir.

Buradan şu ödevi alıp imtihanı geçebiliriz diye düşünüyorum: Yetiştirdiğimiz evlatların Hakkı bilip tanımadıktan sonra bize ne bu dünyada ne de sonsuzluğun başlangıcı olan ahiret gününde faydası olacaktır. Soyumuz eninde sonunda kesilecektir.

Bu sureden alacağımız bir diğer husus şudur ki; Hakkı bilip tanıdığımız ve efendimizin yolundan gittiğimiz taktirde, evladımız olmasa dahi O’nun sonsuza kadar süreceği müjdelenen o mübarek soyundan-ümmetinden olma imkanına sahip olacağız. Bu mükafat ise bu dünyada ve ahirette verilecek olanların en hayırlısıdır.

Kevser suresinin altındaki bu derin manalara ve ötesine erdiğimizde işte biz o zaman sadece Kurban kesmekle kalmayacak her daim kurban olmaya hazır olacağız.

O gün yüreği burkulan Peygamber Efendimize şunu söylemek isterim ki asıl soyu kesik olan onlardır, Allah’ın izni ile biz senin soyundanız ya Resul Allah…

Tavsiye:

Kurban derilerimizi bu sefer Ocaklara Vatan için tereddüt etmeden Kurban Olacaklara verelim...

Yeri zamanı geldiğinde misliyle geri ödeyeceklerdir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.