Halil Hakan OTURAK

Halil Hakan OTURAK

TÜRKÇE EZAN

Gün geçmiyor ki ülkemizde milli ve manevi değerlerimizi yıpratacak bir tartışma ortaya atılmasın. Bunlardan sonuncusu CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz’ın yapmış olduğu Türkçe ezan açıklaması.

Açıklama üzerine CHP kendisini kesin ihraç talebiyle disipline sevk etmiş iyi de yapmış.

Bu kişinin gelişen olaylar üzerine savunmasını okuduğumda ezanda geçen ifadeleri anlamak hususunda masumane bir açıklama olarak söylediğini belirtiyor. Ben de tam bu noktadan konuya yaklaşmak istiyorum.

Kuran’ı Kerimde birçok yerde Kuran’ın Arapça indirilmesinden bahseder ve bunda da bir hikmet olduğu belirtilir. Arap dilinin kelime hazinesi ve ifade sanatları açısından çok zengin olduğunun yanı sıra, Peygamber efendimiz (s.a.v)’in yeryüzünü şereflendirdiği dönemde Mekke ve Medine civarında yaşayan kişilerin şiir sanatı üzerine çok ilerlemiş olduğunu hepimiz duymuşuzdur.

Böyle bir dönemde ve böyle gelişmiş bir dil havuzu içerisine Kuran’ı Kerim’in ifadeleri öyle bir süzülmüştür ki adeta inci tanesi gibi parlamış ve dinleyenleri ruhen ve bedenen insan olmanın gerekleri etrafında birleştirmiştir.

Yine Kuran’da, yaratılmış bütün varlıklar bir araya gelseler dahi Kuran’dakine denk bir anlamı olan, ondakine benzer bir ahenk ve uyum içerisinde bulunan tek bir cümle dahi yazamayacakları belirtilmiştir.

Yüce Allah’ın lafzı olan Kuran’ı okunurken anlamasak dahi, dinlerken bizi bir iç huzura erdirmesi, yukarıda belirttiğim durumların bir ispatıdır. İşte bu yüzden Kuran’ı Kerim Peygamber efendimizin en büyük mucizesidir.

Bir de Kuran’ı Kerim’i camide imamlarımız tarafından okunurken anladığımızı düşünsenize…

Tabii bu kolay değildir.

Bizim ana dilimiz yine dünyanın en gelişmiş ve zengin dillerinden Türkçedir. Türkçe adeta bizim yaratılışımızdan kaynağını almıştır.

Daha önce de zaman zaman ifade ettiğimiz gibi Türk milli kültürünün temeli Bozkır Kültürüdür. Bozkır’da hayat adeta doğaya karşı ayakta kalma mücadelesi olduğu için Türk milletinin yaratılış özellikleri; keskin sınırları olan, gözü pek, her an her şeye hazırlıklı ve sert mizaçlı bir halde ortaya çıkmıştır.

Türk dili de rahmetli Prof. İbrahim Kafesoğlu’nun Türk Milli Kültürü eserinde belirttiği üzere; bu fıtrat özellikleri üzerinde gelişmiş, kısa, öz, keskin ifadelerin yer aldığı özellikle batı dillerinde lafı uzatmak için kullanılan birçok gereksiz bağlacın yer almadığı bir dil olduğunu ifade etmiştir. Aynı zamanda Türkçe bu özelliği ile dünyanın en sistemli ve kolay öğrenilebilir bir dili olmak hususunda da ön plana çıkmaktadır.

Şimdi Türk milletinin dini daha iyi anlaması için ne yapması gerekir hususunda biraz beyin fırtınası yapalım.

İlk olarak Kuran’ı Kerim’in meal ve tefsirleri üzerinden namazlarda okuduğumuz “namaz sureleri” diye ifade edilen surelerin anlamlarını okuyup ezbere almakta fayda vardır. Biz bu çaba içindeyken okullarda verilen din derslerinde Türkçe meal ve tefsire ağırlık verilmeli, camilerde namaz öncesi veya sonrası okunan ayetlerin anlamlarının verilerek insanlarımızın dini anlamaları yönünde yardımcı olunmalıdır. Böylelikle her namazda bunları anlayıp üzerinde düşünmek ve hayatımızda uygulamak noktasında çok mesafe kat edeceğiz.

Sonra belki Arapça öğrenmek hususunda bir gayret göstersek zamanla belki her nereye gitsek Kuran’ı dinlerken dahi anlamak noktasında bir kabiliyet sahibi oluruz.

Burada belki bu işin kolay olmadığını söyleyen ya da milliyetçilik kavramını anlamayıp yeni bir dil öğrenmek hususundaki insani gelişmeye dahil olmak istemeyenlerin itirazları ile karşılaşabiliriz.

Onlara bir Türk milliyetçisi olarak vereceğim cevap şudur: Nasıl bilimde dünya dili şu an İngilizce ise ve biz gerek eğitim gerek iş hayatında İngilizceyi öğrenmek durumunda kalıyorsak, İslam’ın dili de Kuran’da da belirtildiği üzere Arapça’dır. Bu dili öğrenmenin de en az İngilizce kadar önemli olduğu gerçeğidir.

Konuyu açtığımız yerden kapatacak olursak: Türk yurtlarında ezan zaten Türkçe okunmaktadır. Ve her Türk evladı ezan ne söylüyor anlamaktadır. Anlamayan kişilerin milli kültür ve manevi değerlerimiz açısından eksiği vardır.

Ezan dünyada ırkçılığı reddederek insanları aynı ruhta birleştiren; tüm insanlığa gelmiş olan İslam’ın, en önemli sembollerinden biridir.

Bir İslam beldesine geldiğinizi, duyacağınız bu ezan sesinden anlarsınız. En yakın camiye giderseniz oralara yabancı olsanız dahi orada din kardeşlerinizle bir araya gelerek üzerinizde bulunan mahzunluğu atabilirsiniz.

İslam’ın başlıca sembollerinden birine karşı cahiliyetten ya da başka hesaplar dahilinde yapılan bu tarz yıpratmaların karşısında biz Türk milliyetçileri olarak bir bozkurt gibi duracağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.