Hilmi Daşdemir

Hilmi Daşdemir

Afrin ve Sonrası

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu güçleri geçtiğimiz yıl El Bab ve Cerablus'tan sonra bu yıl da Zeytin Dalı operasyonu ile Afrin'i terör örgütü PKK/PYD unsurlarından temizlemiş oldular.

Harekat esnasında ‘'Afrin Türkiye'nin Vietnam'ı olacak.'' diyenler yanıldılar. ‘'Afrin Operasyonu ile siviller katlediliyor.'' diyenler de yanıldılar. Türk askeri sivillere dokunmadı hatta hastaları tedavi ettirdi. Yardıma ihtiyacı olanlara yardım etti. Aş ekmek dağıtılmasına aracılık etti ve sevgi gösterileri ile karşılandı Mehmetçik. Hiç kimse kendisine, kendi halkına şiddet uygulayanları sevgi gösterileri ile karşılamaz. Nitekim yapılmak istenen dezenformasyonlar hızlı bir şekilde gerekli mecralarda ortaya çıkarılmış ve kamuoyuna yönelik gerekli bilgilendirmeler yapılmıştı.

Afrin'e yönelik olarak yapılan operasyonda Afrin şehir merkezinin Çanakkale Zaferi'nin 103. yıl dönümü olan 18 Mart tarihine denk gelmesi de ayrıca önemlidir.

Çanakkale nasıl Türk topraklarının işgaline karşı duruş ve işgale geçit vermeyen bir millet iradesi ise Afrin de Türk topraklarına yönelik tehditleri ortadan kaldıran bir zaferdir.

Afrin'e karşı yürütülen Zeytin Dalı Operasyonu'nun ehemmiyetini anlayan Türk Kamuoyu, Türkiye genelinde 26 ilde 1500 kişi ile Optimar Araştırma'nın gerçekleştirmiş olduğu araştırmada ‘'Türk Silahlı Kuvvetleri'nin başlatmış olduğu Afrin Operasyonu'nu nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna % 71,8 olumlu, % 19,4 olumsuz cevabı vermiş ve % 8,8'i de bu konuda bir fikir beyan etmemiştir. ‘'Olumlu'' bulanların partilere göre dağılımına baktığımız zaman Ak Parti seçmeninin % 88'i, MHP seçmeninin % 90,3'ü, CHP seçmeninin % 58'i, HDP seçmeninin % 6,5'i ve İyi Parti seçmeninin de % 63'ü olumlu bulmaktadır. Araştırmaya katılan ve olumlu bulanların etnik köken olarak dağılımına baktığımızda ise % 78,5 Türk kökenlilerden ve % 37 Kürt kökenlilerden oluşmaktadır. Mezhepsel dağılımında ise sünni kökenlilerin % 72,7'si ve Alevi kökenlilerin % 66'sı desteklemektedir. ‘'Türkiye uluslararası gücünü korumak ve sınır güvenliğini korumak için Menbiç ve diğer bölgelere operasyona devam etmeli mi sorusuna ise destek % 70,1'dir. Karşı olanların oranı % 20,7 ve bu konuda fikir beyan etmeyenlerin oranı ise % 9,2'dir. Bu oranlar gösteriyor ki Türk Milleti ülkesine ve ülkesinin sınırlarına karşı tehditleri ortadan kaldırmak için askerine tam destek veriyor. Gerektiğinde de 15 Temmuz'da olduğu gibi kendisi canını hiçe sayarak meydanlara çıkıyor ve tehdidi ortadan kaldırıyor.

Afrin öncesi sözde müttefikimiz olan ABD 5 bin tır silah vermişti PKK'nın YPG'sine Türkiye'nin tüm uyarılarına rağmen ise bu davranışlarından vazgeçmemişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ‘'Askerlerinizi çekin yoksa teröristlerle birlikte onları da gömeriz.'' uyarısından sonra operasyon başlatılmış ve kısa süre içerisinde de hiçbir sivilin burnu kanamadan nihayete erdirilmişti.

Afrin'in diğer bir önemi ise PKK tarihindeki önemi ile ilgilidir. Örgütün kuruluşu 1970 yılı Diyarbakır'ın Fis köyü olarak bilinse de, daha öncesinde Afrin'de ilk örgütlenme yapılmış ve PKK Terör Örgütü Elebaşı Abdullah Öcalan da Suriye'de yaşadığı sıralarda Afrin'de yaşamış ve örgütünü oradan idare etmişti. PKK'ya indirilen bu darbe de bu açıdan ayrıca büyük bir ehemmiyet arz etmektedir.

Afrin ele geçirildikten sonra hızlı bir şekilde imar çalışmaları başlamış, Afrinlilerin bir kısmı da evlerine geri dönmüş dükkanlar açılarak hayat hızlı bir şekilde normale döndürülmeye başlanmıştır. Ayrıca, Gaziantep'te toplanan Afrin Kurtuluş Kongresi 30 kişilik bir yönetim seçerek kentin yönetimi ile ilgili kararları ortak alma noktasında gerekli adımları atmıştır.

Afrin sonrası Türkiye'ye yönelik tehditler bitmemiştir. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da söylediği gibi Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu sonrasında Menbiç, Tel Abyad, Resulayn ve Kamışlı da temizlenmeden Türkiye'ye yönelik tehdit ortadan kalkmaz. Bu konuda da Türkiye kararlı ve gerek Suriye'deki gerek Irak'taki Türkiye'ye yönelik PKK unsurları temizlenecek.

Güçlü Türkiye ve Türkiye'nin güvenliği için kaçınılmaz bir gerekliliktir ve gerekeni de Türk Cumhuriyeti devleti yapacaktır. Türk Milleti de her zaman olduğu gibi milli meselelerde devletinin yanındadır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.