‘DEVLET AKLI’ ÖYLE BİR SİSTEM KURMUŞ Kİ…

Biz, 9 Nisan Pazar günü 17.00’de Millet ittifakında kıyametin kopacağını düşünüyoruz. Bugün bekleyip görelim, neler olacak, kimler istifa edecek, nereler patlayacak…

Ama kesin olan bir şey var, Millet ittifakı, hâlâ “Cumhurbaşkanlığı sistemi”ni kavrayamamış… Nasıl oluşur, Cumhurbaşkanının yetkileri nedir, yedi kocalı Hürmüz gibi nasıl KHK imzalayıp kanun çıkartabilir, TBMM’de sayının ne olması lâzım, Külliye’ye kimler atanır, bakanlar kim olur, Cumhurbaşkanı olunca Çankaya Köşkü’ne mi taşınacak mısınız? Külliyeyi kütüphane yapma sözünüz geçerli mi? Amerikalı veya İngiliz elçilerinizi nerede ağırlamayı düşünüyorsunuz?

            Bırakın “55+1”i, TBMM’de asgari “301”i bulmaları gerektiğinin bile farkında değiller…

Bu yanılgıları da Erdoğan’ın uzun süredir rahat bir Cumhurbaşkanlığı yapmasından kaynaklanıyor. Onu “tek adam-diktatör” diye nitelemeleri de bu yüzden ve Dersimli Kemal Cumhurbaşkanı olunca aynı tarzda icraat yapabileceğini sanıyorlar.

Oysa onun elindeki güç TBMM’deki “334 sandalyeli (AKP-MHP-BBP=334) Cumhur İttifakı”nın gücü… Bu yüzden Devlet Beyle istişare ederek istediği KHK’yı imzalıyor, istediği kanunu Meclis’ten rahatlıkla geçirebiliyor.

*

Kemal Bey, bolca vaatte bulunuyor seçim konuşmalarında ve reklâmlarda…

Ufak ufak soralım beylere:

“Ben hesap uzmanıyım” diyor Dersimli Kemal Bey, “İktidar olduğumuzda Ramazan bayramı da dahil Kurbanda 15 bin lira bayram ikramiyesi vereceğim” diyor… Adama sormazlar mı, hani devlet batıktı, nereden vereceksin, bu bir… Hiçbir kanun yürürlüğe girdiği tarihten öncesine yürümez, bu da iki! Aklımızla alay mı ediyorsunuz?

Gizli ortağınız HDPKK, “sınır ötesi operasyonlara izin vermeyeceğiz, askeri Suriye ve Irak’tan çekeceğiz” diyebiliyor. Bunu hangi yetki ile vereceksiniz; KHK ile mi, TBMM kararı ile mi? Mecliste 301’i bulamadığınız takdirde bunu nasıl sağlayacaksınız? Hangi entrika ile olursa olsun, Y-CHP, 1950’den beri TBMM’de çoğunluğa hiç sahip oldu mu?

Sapkın LGBT’liler uğruna imzalayacağınızı söylediğiniz lânet İstanbul Sözleşmesi’ni 301’i bulamazsanız, TBMM’den nasıl geçirmeyi düşünüyorsunuz?

Önce şunu soralım: Önümüzdeki 2024 Cumhurbaşkanlığı Bütçesi’ni TBMM’de nasıl kabul ettireceksiniz?

İP’çi Çıray diyor ki: “301’i bulamazsak Kılıçdaroğlu ‘topal ördek’ olur!”

ABD elçileriyle görüşe görüşe Amerikalı olmuş arkadaşlar belli ki…

*

“Yedili masa” dediğiniz “Y-CHP-İP-GP-Deva-SP-DP-HDPKK” değil mi? İP’çi Topuklu’nun “Biz değil Y-CHP görüşüyor” uydurmasında, HDPKK’nin saklanacak yeri kaldı mı? Mızrak çuvala sığmıyor!

Dersimli Kemal Bey’in son reklamını anlayamadık. Nisan’ın başında, “Yine baharlar gelecek, söz!” lafı ne demek? Bu bahardan ümitsiz, başka bahar derdine düşmüş anlaşılan!

“Kaybedersem istifa ederim” sözünü hatırlarız biz onun ve onca seçimi kaybetmesine rağmen koltuğunda oturmaya devam eden adamdır Kemal Bey…

Şimdi bolca vaat ediyor. “Sizden çalınan 418 milyar doları geri alacağım!”

Kim çalmış, devlete iş yapan sizin “çete” dediğiniz firmalar.. Nerde çalmış? Köprü yapmış, baraj yapmış, havalimanı yapmış, otoyol yapmış, şehir hastaneleri yapmış, savunma sanayiinde bir numara olmuş, devlet çağırmış, ihale almış… Bu mu çalındı dedikleriniz? Siz “devlet”i de bilmiyorsunuz demektir. Kimi kandırıyorsunuz Kemal Bey, devlette devamlılık esastır, yapılan sözleşmeleri çöpe atacağınızı mı sanıyorsunuz?

“KHK ile atılanları göreve iade edeceğim” demek de nasıl bir sorumsuzluk? Türkiye Cumhuriyeti babanızın çiftliği mi?

*

Siz yeni Anayasa’yı bir okuyun. Cumhurbaşkanlığı sistemini bir gözden geçirin…

Oraya “Devlet aklı” neleri ilmek ilmek işlemiş bir bakın Kemal bey…

“TC Anayasası’nın ilk 4 maddesi değiştirilemez”, HDPKK’li ortağına ne diyeceksin?

“Basın hürdür”, yetkilileriniz nasıl oluyor da, “Gelirsek şu şu gazete ve televizyonları kapatacağız” diyebiliyor?

Sizin Türk ailesinin korunması ile ilgili Anayasa maddelerinden haberiniz yok mu?

Ortağınız HDPKK için Anayasa’nın 66. Maddesini “Türk milletine rağmen”, hangi TBMM çoğunluğunuzla değiştirmeyi düşünüyorsunuz?

Sizin bu Kandil’den talimatlı HDPKK’li ortaklarınız Anayasa’nın 81. Maddesine göre and içmezse ne yapacaksınız, düşündünüz mü Kemal Bey?

“Kayyumu kaldıracağım “diyorsunuz, hangi çoğunluk ve Anayasa’nın hangi maddesine göre?

Cumhurbaşkanı seçilirseniz, Anayasa’nın 104. Maddesinde değişiklik yapacak mısınız? Hani Y-CHP’nin tek adamı olarak Erdoğan’ı dikta ile suçluyorsunuz ya?

Cumhurbaşkanlığı sistemi için, “Erdoğan 50-100 cumhurbaşkanı yardımcısı atayabilir” demiştiniz, siz mevcut bir cumhurbaşkanı yardımcılığını kaça çıkararak kendinizle çelişmeyi göze aldınız?

Ülkenin şartları gerektirirse, makamı gözden çıkarıp seçim kararı alabilir misiniz, buna altı ortağınız izin verir mi?

Efendim? Cevabınız yok mu? Hele bir sistemi ve devleti öğrenin Kemal Bey…

Sizinki “doğmamış çocuğa don biçmek”ten başka bir şey değil!

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Mustafa ÖNDER Arşivi
SON YAZILAR