Osman BÜYÜKKAYA

Osman BÜYÜKKAYA

KENDİ GÖBEĞİMİZİ KENDİMİZ KESERİZ

TÜRKİYE kendi gücüyle kendi yolunda ilerliyor, rahatsız olan çok fazla onun için; Türkiye’nin petrol ve dolarla buluşması istenmiyor. Osmanlı Devletinin çöküşe geçtiği yıllardan günümüze kadar değişmeyen yani yaklaşık 150 yıldır bu bir kural bizim bilmediğimiz, gizli, yazılı olmayan kural.. Amerika Birleşik Devletleri için piyango ikinci Dünya savaşından sonra İngiliz Sterlinine bağlı olan Altın ve Petrol savaş nedeni ile Ekonomi sarsılınca ABD Dolarına bağlandı. Bir devlet uluslararası arenada etkin olmak istiyorsa dolar ve petrol konusunda güçlü olmalı. Bazı ülkelerin Ekonomik olarak gücü fazla Japonya ve Almanya gibi ama dolar ve petrol sıkıntısı nedeniyle egemen güç olamaz. Türkiye de bu gruba girer, çünkü Türkiye nüfus ve Tarihi ile de bunu uzun yıllar sürdürecek genlere sahip, bunu karşımızdakilerin hepsi biliyor… Bugün için durum farklı mı? Değil!
Ülkemiz, Alp Himalaya Dağ Kuşağı adı verilen bir kuşak üzerinde yer almaktadır. Bu kuşak, jeolojinin aşırı deformasyon, aşırı kırılma, parçalanma ve yükselme gibi unsurları bünyesinde taşımaktadır. Bu unsurlar ise petrol potansiyeli açısından oldukça olumsuz görülen faktörlerdir. Türkiye’de ve Dünyada önemli bir enerji kaynağı olan petrol, aynı zamanda kimya sanayisinin de ham maddesidir. Türkiye’deki petrol yatakları fazla zengin değildir. Mevcut petrol yatakları daha çok Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Siirt, Şanlıurfa ve Mardin’de petrol yatakları vardır. Petrolün kalitesi illere göre değişmektedir 42 ile 22 Gravite arası kalitede petrol çıkartılıyor.
2017 yılı ilk 6 aylık dönem sonunda yurtiçi kalan üretilebilir ham petrol rezervi 332,8 milyon varil (48 milyon ton) olup yeni keşifler yapılmadığı takdirde, bugünkü üretim seviyesi ile yurtiçi toplam ham petrol rezervinin 10-15 yıllık bir ömrü bulunmaktadır. 2017 yılının ilk 5 aylık döneminde tüketimin yaklaşık %7,7’si yerli üretimle karşılanmış, doğal gazda ise bu oran %0,6 olarak gerçekleşmiştir. Son yıllarda kaya gazının dünyada önem kazanması ile birlikte Konya civarında büyük bir kaya gazı rezervi tespit edildi. Türkiye de, Kaya gazının aranmasına da ağırlık verilmiştir, bu amaçla Güneydoğu Anadolu ve Trakya Bölgelerinde kuyular açılmış olup rezerv tespit çalışmalarına devam edilmektedir.
ABD gibi ülkeler bizim yeraltında büyük zenginliklere sahip olduğumuzu düşünmekte… Belki de 150 yıldır bu nedenle pek çok bedel ödedik, şimdi önümüzdeki 50 yıl içinde Türkiye’nin dolar ve petrole ulaşacağı kesin. Hatta petrol den sonrasındaki çok önemli maden yataklarının da Türkiye sınırları içinde olduğu artık resmi haritalarda mevcut. Birçok petrol ülkesi trilyon dolarlık rezervlere sahipken, Türkiye petrol ve sonrasındaki madenlerin belki de en değerli olanlarına sahip. Bunu hükümet politikası yapmak ve rezerv araştırması yapmak için, çalışılmalıdır. Petrol Osmanlı topraklarındaydı. Ama ne işe yaradığını anlayıncaya kadar topraklarımız elimizden gitti. O nedenle Türkiye gelecek 50 yıl içinde de büyük mücadele verecek bunu bilerek gitmemiz gerekiyor.
Türkiye’nin Suriye ve Irak sınırındaki sorunları halletmeye başladığı için birçok ülke Akdeniz de kıta sahanlığı Petrol ve Doğal Gaz sorununu ortaya çıkardı. Suriye ve Irak sınırlarındaki gerilim mutlaka bitecek. Şimdi yeni bir sorun AKDENİZ merkezli olacak Aslında Akdeniz’e sınırı olmayan ülkelerin ABD için bir değeri yok… Rusya Ak denizde sınırı olan bir Ülke oldu, Şimdi bu planın gerçekleştirilmesi için; ABD’nin bölgede Rusya ya da İngiltere ile hareket etmesi lazım RUSYA ve İNGİLTERE kuzey denizindeki ihtilaf nedeni ile büyük sorun yaşıyor. Washington iki ülke arasındaki gerilim nedeniyle bölgedeki gücünü arttıracak ve Rusya ile hareket edecektir. Bu plan için tek engel TÜRKİYE. İngiltere ABD ve Rusya planının başarılı olmaması için; Suriye’de Türkiye ile ortaklığını artırma kararı aldı. Putin son dönemde Suriye, Azerbaycan ve Türkiye dışında pek ziyarette bulunmadı. İlk defa B.M. (Birleşmiş Milletler) toplantısına katıldı nedeni ABD ile ilişkiyi artırmaktır. Hatta birkaç gün önce Ermenistan’a gidecek olan PUTİN ziyareti son anda durduruldu, bu ziyarette de bir suikast şüphesi vardı çünkü şimdi Ermenistan ABD silahı almaya karar verdi.
Washington Kürt Devletini kurmak için; büyük bir plan içinde adımlar atıyor, ancak Putin ABD planları için; çok büyük bir engel. Putin den sonra yeni gelen kişinin asla Putin kadar dominant ve etkili olmayacağını Washington’da biliniyor. Suriye’de yaşananları, İngiltere’nin BREXIT nedeni ile dış sorunlarla ilgilenemiyor o nedenle ABD serbest hareket ediyor. ABD. attığı adımlarından bağımsız düşünmediğimiz zaman gizli gerçeklere seyahat etmeye başlarız. ABD. Ermenistan’daki Amerikan Darbesi veya Venezuela liderine düzenlenen suikast girişimiyle aynı paralelde olduğunu gördüğümüzde! Her yeni gün yeni adımların atıldığını, yeni ittifakların kurulduğunu görüyoruz. Bazı diyaloglar dünya barışı için, bazıları ise III. Dünya Savaşı için; çok tehlikeli günlerden geçiyoruz, kimse ne olacağını kestiremez mücadele büyük. TÜRKİYE de büyük bizsiz kimse adım atamaz, ama gücümüzü bilirsek, kendimizi tekrar KEŞFEDERSEK kenetlenirsek, omuz omuza olursak… Bütün planlarda TÜRKİYE başrolde, bilmiyoruz ama! Bilelim ve yürüyelim, zor olsa da kazanan TÜRKİYE olacak, kimse için kolay galibiyet yok…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.