Prof.Dr. Celalettin YAVUZ

Prof.Dr. Celalettin YAVUZ

Ortadoğu Haritasını Değiştiren IŞİD’in Işığı Sönüyor!

Bu yılın başlarında IŞİD’le mücadelenin sonunun yaklaştığını, 6 ay ila 1 yıl içerisinde Irak ve Suriye’deki IŞİD topraklarının geri alınacağı öngörüsünde bulunmuştuk. Yılsonuna yaklaşık 3 ay kalırken IŞİD’in de takati giderek tükeniyor. Yılsonuna kadar Irak ve Suriye’de tükenmese bile fazlaca ömrü kalmayacak. IŞİD terör örgütü türemiş olduğu el-Kaide’den daha tehlikeli hale geldi. Bir taraftan Orta Doğu’da haritaların değişmesinde etkili olurken, diğer taraftan da dünyanın pek çok ülkesinde uyku halindeki militanlarını tetikleyerek kitlesel ölümlere yol açan terör faaliyetlerini gerçekleştirdi. İşte Ortadoğu’da üç yılı aşkın süredir yaşanan kâbus sona ererken, 30’dan fazla ülkeyi kana bulayan katil sürüsünün sonu yaklaştı.

Birkaç gün önce Irak’taki son kalesi Havice’yi de kaybeden IŞİD, Suriye’de de can çekişecek hale geliyor. Bir zamanlar her iki ülkenin büyük coğrafyalarında hüküm sürerken, gelinen günde Irak-Suriye sınırındaki Fırat Nehri havzasına kadar sürüldü ve sıkıştırıldı.

Bir zamanlar Irak’ta Halep’i, Suriye’de Rakka’yı elinde tutan IŞİD’in şu an içinde elinde hiçbir büyük kent veya ilçe kalmadı. Artık açık arazide veya çölde canının derdine düşmüş bir halde kaçmaktan başka şansı kalmadı. Ancak bu kaçış dahi mümkün olmayacak gibi. Zira teröristlerin etrafları tamamen kuşatılmış durumda.

IŞİD’in sonunu getiren iki önemli gelişme 2015 yılında ABD’nin müttefikleriyle Suriye’de IŞİD’le mücadeleye başlaması ve Rusya’nın da 30 Eylül 2015’te Suriye’de hava ve füze harekâtıyla IŞİD’e karşı harekata başlamasıydı.

Bu arada 17 Ekim 2016’da Irak’ta uluslararası koalisyonun desteğiyle başlatılan operasyon da teröristlere en belirgin darbeyi vurdu. Zira bu tarihte Musul’a geri almak maksadıyla harekâta başlayan Irak ordusu ve Haşdi Şabi (ve benzeri) milis kuvvetleri, 265 günlük savaşın ardından kenti teröristlerden temizlediler. Bu kayıp IŞİD’e önemli bir psikolojik darbeydi.

Halep’in IŞİD’ten geri alınmasının yanı sıra Suriye’deki önemli IŞİD üsleri de birer birer ele geçirildi. Bu merkezler arasında el-Bab gibi, IŞİD’in “Armageddon savunması” yapacağı yönünde propagandası yapılan şehir Fırat Kalkanı harekâtı ile kurtarıldı. TSK’nın eğitip donattığı, gerektiğinde top, hava, İHA ve Özel Kuvvetlerle destek verdiği ÖSO, el-Bab’ı Şubat 2017’de IŞİD’ten tamamen koparttı.

El-Bab’ın kaybıyla Suriye’de en önemli darbeyi yiyen örgüt, bu tarihten sonra evvelce Türkiye üzerinden bölgeye geçen “Yabancı Terörist Savaşçılar” adı verilen kanlı katilleri devşiremeyecek hale geldi. Sıra Suriye’deki merkezi Rakka’ya gelmişti.

Rakka henüz ele geçirilemedi. ABD desteğindeki PKK terör örgütünün Suriye uzantısı PYD-YPG ağırlıklı Suriye Demokratik Güçlerinin (SDG) haftalardır üzerine yürüdüğü Rakka bile yakında ele geçirilecek gibi. Bu arada Rakka’dan kaçmasına izin verilen IŞİD teröristleri Deyri Zor’da bir başka cephe oluşturmaya çalıştılar. Ama artık tünelin ucu göründü.

IŞİD bu topraklardan atılacak atılmaya da, Suriye petrolünün ağırlıklı olarak çıkartıldığı Deyri Zor, Esad rejimi ile PYD-YPG arasında anlaşmazlık noktalarından biri gibi. Zira hem Rusya’nın desteğindeki Esad kuvvetleri, hem de ABD’nin desteğindeki PYD-YPG bu bölgeye doğru ilerleyerek daha önce ele geçirmeye çalışıyor. IŞİD sonrası kopabilecek en büyük gürültü Deyri Zor merkezli olacak gibi.

Aslında IŞİD Humus bölgesinde de hala etkili ama günleri sayılı. Humus’un kuzeyinde, Hatay’a bitişik İdlib’de ise IŞİD’i aratmayan “Heyet Tahrir-i Şam” Şam’ın Fethi Cephesi (HTŞ) adıyla isim değişikliği yapan eski adı el-Nusra Cephesi olan el-Kaide kökenli teröristler var. Ancak 7 Ekim itibariyle Türkiye’nin desteğindeki ÖSO İdlib’e girdi. Atana Süreci gereği Rusya da İdlib’in dışında güvenliği sağlayacak. Yani burada da IŞİD veya benzerleri tükenişte!

Son Söz: “Arap Baharı”nı başlatanlar, Esad’ı devirmek için çırpınanlar acaba IŞİD sonrası Esad’la bir araya gelebilecekler mi? Yoksa bölge haritasını değiştirmek için yeni projeler mi devreye alınacak? İnşallah bu kez devleti yönetmeye çalışanlar aldatılmaz ve gaza gelmezler!

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.