Tuncay GÜLÇİN

Tuncay GÜLÇİN

MUSUL’DAKİ TÜRK ASKERİ VARLIĞINDAN RAHATSIZ OLAN GÜÇ KİM?

 

Bu ayın başlarında görev değişimi için Irak’ın kuzeyine Musul yakınlarındaki Başika vilayetine giden Mehmetçiklerimize ek olarak yeni askeri birliğin gitmesi dünya basınında büyük yankı buldu. Ben ise yazımı dünya devlerinin olaya bakışını daha net görüp siz okurlara aktarmak için beklemiştim ki dün itibari ile sayın başbakan Ahmet Davutoğlu’nun tabiri ile bir tanzim yani değişiklik gerçekleştirilmesi kararı alınmıştır. Kısacası Davutoğlu’nun konuşmasının perde arkası nettir, bu açıklamanın uluslararası literatürde anlamı açıktır; ‘Biz, bir girişimde bulunmak istedik ancak uluslararası sistemde destek bulamadığımız için geri adım atıyoruz…’ Keza Cumhurbaşkanı ve başbakanın askerimizi kesinlikle geri çekmeyeceğiz açıklamasından sonra tanzim adı altında atılan geri adım Türkiye Cumhuriyeti’nin itibarını zedelemiştir. Peki bu geri adım atılması ile birlikte ilerleyen zamanlarda çıkacak krizlerde yabancı ülkelerin Türkiye’nin yaptığı açıklamalar ne kadar gerçekçi diye tartışmasına neden olmayacak mıdır? Türk yetkililerin yaptığı açıklamaları ciddiye alırlar mı sizce? Demezler mi nasıl olsa geri adım atarlar? Peki uluslararası caydırıcılığımız ve ikna edebilme kabiliyetimiz sorgulanır hale gelmeyecek mi?

ABD konuyla ilgili neler söyledi?

İlk yapılan açıklamalarda dış işleri sözcüsü ‘Giden askeri birlikten haberimiz var ancak bu koalisyon aktivesi değil’ denildi. Bir sonra ki açıklama aslında şaşırtıcı oldu. Pentagon sözcüsü Jeff Davis, ‘Irak hükümetinin izni olmadan Amerika askeri birlikleri de dâhil hiçbir yabancı askerin konuşlandırılmasını desteklemiyoruz.’ Açıklamasında bulundu. Beyaz saray bu krizde tabiri caiz ise ‘Ne kebabı yakarım ne de şişi’ demiş oldu.

Rusya Türkiye ile yaşanan uçak düşürme krizinden sonra zaten Türkiye dış politikalarına karşı çıkacaktır keza öyle de oldu. Rusya Dışişleri bakan yardımcısı Gennadiy Gatilov yaptığı açıklamada ‘ Irak’ın kuzeyine yapılan sevkiyatın Türkiye’nin yasa dışı eylemleri olarak görüyoruz. Komşu ülkenin topraklarına girilmesi kabul edilemez. Türkiye zaten zor olan bölgedeki durumları daha da zorlaştırıyor.’ Bu açıklamalar Iraklı yetkililere cesaret veriyor. Gerektiği takdirde Rusya’dan askeri yardım alabileceklerini yapılan açıklamalardan anlaşılıyor.

Peki Türk askerinin çekilmesindeki asıl neden nedir? Bu geri çekilmeyi zorunlu kılan güç kim?

Irak yönetiminin mezhepsel dağılımına bakacak olursak, Şii kökenli yöneticilerin çoğunlukta olduğunu görebiliriz. Başbakan Abadi, Meclis güvenlik ve savunma komitesi bakanı Haşim El Zamili, hatta eski başbakan Haşim el maliki de Şii idi ve İran’ın kontrolündeydi. Şuan Irak’ta zaten azımsanamayacak kadar İranlı militanlar mevcut ve bunlar kendilerinden başka bir güç istemiyorlar.

Dikkatimi çeken asıl ehemmiyetli nokta ise Irak bölgesel yönetim başkanı Barzani’nin Türkiye ziyaretinden sonra bu sevkiyatın yapılmış olmasıdır. Aksi takdirde IŞİD 1,5 yıldır Musul’u kontrolünde tutuyor. Sormazlar mı neden 1,5 yıl önce değil de şimdi yapılıyor bu sevkiyat? Bir iddiaya göre peşmergenin eğitimi için bölgesel kürt yönetimi Türkiye’den askeri yardım talep etmiştir deniliyor. Erdoğan’ın Barzani’den bu yardım karşılığında pkk kampları ile ilgili olacak şekilde imtiyaz sahibi bir askeri birlik vizesi aldığını düşünmekteyim. İktidara yakın medya da çıkan haberlere göre giden Mehmetçiklerimiz Türkmenlere yardım etmek ve askeri becerilerini geliştirmeleri için eğitim vermek amacını güdüyor! Bu haberlere kesinlikle inanmıyorum çünkü Türkmendağı ile ilgili yazımda da belirttiğim gibi Erdoğan’ın Türk düşmanı olduğu aşikardır. AKP hükümetleri dönemine bakınız, dış politika komşularla sıfır sorun sloganı ile oluşturulmuştur ancak görüyoruz ki sorun yaşamadığımız bir komşumuz kalmadı hepsi bize düşman, hepsi Türkiye’ye diş biliyor. Ey! Erdoğan 3.dünya savaşı çıkarda bütün komşular saldırırsa ne yapacaksın hiç düşünmez misin? Savaş kapıda ve AKP hükümetleri halen yanlış politikalarında ısrar ediyor. Yollar, köprüler, tüneller hatta o yaptırdığınız şatafatlı saray olası bir savaşta Türkiye’yi kurtarmaz ey! Erdoğan. Ülke içinde oy toplamak uğruna Uluslararası sistemde Türkiye’nin ihtişamlı görünüşünü yerle yeksan ettiniz. Türk yetkililerin yaptığı açıklamalar, konuşmalar, dünya gündemine dair tavsiyeler ne kadar dinlenir halde? Görmez misin? Bilmez misin?

Zafer korkaklara nasip olmaz ancak unutmayınız ki

ZAFER KENDİNİ DEV AYNASINDA GÖRENLERE DE NASİP OLMAZ’

 

Tuncay GÜLÇİN
16.12.2015

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.