AKILLI GAZETECİ NASIL OLUNUR…

   Herkes gibi gazetecilerin de farklı siyasi görüşleri, inançları ve önyargıları vardır. Gazeteci, şahsi görüşlerini habercilik pratiğine yansıttığında tarafsızlığını koruyamaz. Tarafsızlık korunamadığı zaman yandaş gazeteci olmanız kaçınılmazdır. Bu durum gazeteciliğin en büyük sorunudur.

   Gazeteci, sayı ve nitelik ifade eden güç odakları ile arasına mesafe koyarak, bir siyasi görüşün propaganda elemanı olmaktan ziyade doğru habercilik yapmayı gaye edinmelidir. 

   Gazeteci, insan haklarını, hukukun üstünlüğünü, yargının bağımsızlığını savunmazsa; statükocu olursa, demokrasi gelişmez, kırılganlaşır. Toplumun, yazılı ve görsel medyaya karşı güveni kaybolur. İyi bir gazeteci, demokrasinin gelişmesi için farklı siyasi görüş ve inançlara karşı tarafsız habercilik yaparak güvenilir olmayı hedeflemelidir.

  Bendenizde, emekli olduktan sonra, gazeteciliğe merak sardım. Gördüğüm manzara şöyle: Hiç kimse tarafsız değil. Herkes bir diğerini ötekileştiren, toplumu kutuplaştıran siyasilerin yandaşlığından kendini kurtaramamış.

  Sosyal medya da; “Türk Dünyası” isimli yönettiğim bir grup var. Bu grupta “ÜLKÜCÜ MEDYA’da” çıkan “MHP MUHALİFLERİ ANKARA ETİMEGUT'TA BULUNAN KENT KONSEYİ'NE SIZDI - ENGELLİLER DERNEĞİNİ ve BAŞKANINI HEDEF ALDILAR”.haberini paylaştım. Etimesgut yerel siyasetinde söz sahibi genç bir delikanlı, bizi bu paylaşım nedeniyle eleştirdi  ve   “AKILLI OLMAM”  gerektiğini söyledi.

    Hakaret içermeyen her eleştiriye açık biriyim ve aklımın yettiğince açıklama yaparım. ANCAK,  “AKILLI OL” tehdidi pek bir moda oldu. 65 yaşında bir insanı tehdit eden bu genç arkadaş beni ne zaman akıllandıracak, nasıl akıllandıracak meraktan çatlıyorum. Geçmişte Malumat Gazetesi sahibi rahmetli Alaattin KARA’ya pusu kurup 5 kişi ile saldırıp dövdükleri gibi mi “akıllandıracaklar…” Veya “politik şiddet” konusunda yeni metotlar mı geliştirdiler, bekleyip göreceğiz. 

   Uzun lafın kısası, babaları, dedeleri yaşındaki insanlara ayar vermek, “Türk Ülküsüne” gönül verdiği iddiasında olanların uğraşları arasında olmasa gerek…

   Sonsöz: Hiçbir maddi gelir elde etmeyi düşünmeden,  inceleyen, araştıran, düşüncelerini yazıya döken bir insan olmak ne kadar zormuş meğer…

 ***

İşte o haber...

https://www.ulkucumedya.com/mhp-muhalifleri-etimesgut-kent-konseyine-sizdi-96885h.htm 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.