Kayseri de Kara Sinek Vurgunu Nasıl Önlendi…

1954 yılında Kayseri’de karasinek başa bela olmuş…

Zekası ve icraatları ile unutulmayanlar arasına giren dönemin Belediye Başkanı Osman Kavuncu’nun emri ile karasinekle mücadele için 30 bin lira ödenek ayrılır.

Belediyenin karasineği kilosu 30 liraya satın alması, Kayseri’de o dönemde büyük ilgi görüyor. Zabıta Müdürlüğü’ne bir kese kağıdı dolusu sineği getirenlere, tartıdan sonra paraları peşin olarak ödeniyor.

Getirilen bir kese kağıdı sinek ise dikkati çeker. Hacim olarak bir kilo kese kağıdı dolusu sineğin yaklaşık 1 kilo geldiğini bilen sinek alım memurları, yapılan tartımda bir kese kağıdı sineğin 2 kilodan daha ağır geldiğini görünce olayı Belediye Başkanı Osman Kavuncu’ya iletirler. Şüpheli sinekleri masasına koyup inceleyen Kavuncu, her sineğin karnından içeri sokulmuş küçük bakır tel parçaları bulunduğunu görür. Uyanık bir Kayserili, kilosu sinekten daha ucuz olan bakır telleri küçük küçük kesip, tek tek cımbız yardımıyla sineğin karnına yerleştirmiştir, ama ondan daha uyanık olan Kavuncu’yu aldatamamıştır.

Aynı kaynakta, bazı kişilerin benzer şekilde sineğin karnına tel parçaları yerleştirdiği, bazı kişilerin de tartıyı ağırlaştırmak için sineklerin bir bölümünü şeker eriyiğine batırarak getirdikleri, ancak yapılan kontrollerde yapılan hilelerin ortaya çıkartıldığı anlatılmaktadır.

Sonuç olarak, bu usulle bin kilo ölü karasinek satın alınmış…

Sonra ne olmuş diye bir sual edilirse, onu da deyiverelim,  karasinekler hamamlarda yakılmış…

 ***

Kaynaklar:

1. Halit Erkiletlioğlu, Kayseri Yakın Tarihinden Notlar.

2. Necmettin Çalışkan, Kuruluşundan Günümüze Kayseri Belediyesi.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile
yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Ali BİLİR Arşivi
SON YAZILAR